Milyen fizetésre számíthatnak a diplomás pályakezdők? A legjobban fizetett szakmák Felsőoktatás
Eduline

Milyen fizetésre számíthatnak a diplomás pályakezdők? A legjobban fizetett szakmák

Átlagosan bruttó 160 ezer forintot keresnek a pályakezdők: a legmagasabb fizetést, átlagosan 209 ezer forintot az egyetemi végzettségűek, míg a legalacsonyabbat, 118 ezer forintot az általános iskolát végzettek vihetik haza.

A szakközépiskolát végzettek érettségi nélkül 112 ezer, az érettségizettek átlagosan 128 ezer forintra számíthatnak az első évben. Az OKJ képzést végzett pályakezdők átlagosan havi 140 ezer forintot keresnek. A főiskolai végzettséggel rendelkezők ennél jóval többet, átlagosan 181 ezer forintot, az egyetemi végzettséggel rendelkezők pedig 209 ezer forintot, míg a posztgraduális végzettséget szerzett pályakezdők 424 ezer forintot visznek haza havonta a végzettség megszerzését követő első évben.

Fizetések érettségivel - a pénzügyesek keresnek a legtöbbet
   
A fizetesek.hu kutatói azt is elemezték, hogy az érettségivel rendelkező pályakezdők a különböző területeken milyen kezdő fizetésre számíthatnak. Az összehasonlítás szerint a banki, pénzügyi szektorban állást elnyerők érik el átlagosan a legmagasabb fizetést: bruttó 205 ezer forintot kereshetnek érettségivel. Az információs technológiák területén 191 ezer forint az átlagfizetés az első évben, az áram-előállítás és -szolgáltatás területén elhelyezkedőké pedig 182 ezer forint.

A diplomások közül az IT területén elhelyezkedők keresnek a legtöbbet

A szállítmányozás logisztika területén 169 ezer forintot, a telekommunikáció szektorban átlagosan 166 ezer forintot kereshet egy pályakezdő. Az autóiparban elhelyezkedők bruttó 163 ezer, a gépiparban pályájukat kezdők 162 ezer forintot, az építőiparban 143 ezer forintot vihetnek haza átlagosan az első évben. A médiában elhelyezkedők 125 ezer forint, a kiskereskedelemben átlagosan 126 ezer forint, a hotelekben, idegenforgalomban 123 ezer, a vendéglátásban dolgozni kezdők 114 ezer forint kezdő fizetéssel számolhatnak átlagosan. Mennyit lehet keresni érettségi nélkül külföldön? A legjobban fizetett szakmák listáját itt találod.
    
Mekkora kezdőbérre számíthatnak a diplomások?

A diplomával rendelkező pályakezdők közül az IT területén elhelyezkedők számíthatnak a legmagasabb kezdő jövedelemre: átlagosan 364 ezer forintra. Az egyéb ipari termelésbe sorolt területeken 335 ezer, a gyógyszeriparban 332 ezer forint, az áram-előállítás és szolgáltatás területén 327 ezer forint a kezdő diplomások átlagos bére az első munkaévben. Az élelmiszer és üdítő előállítással foglalkozó vállalatoknál 322 ezer forintra számíthat átlagosan egy kezdő diplomás, a gépiparban 305 ezer forintra, a banki, pénzügyi szektorban pedig 302 ezer forintra.
   
Az autóiparban pályájukat kezdők átlagosan 295 ezer forintot vihetnek haza, a nagykereskedelemben elhelyezkedők pedig 294 ezer forinttal számolhatnak. Az ingatlanokkal foglalkozó cégeknél kezdő diplomások havi 281 ezer forintot, a biztosítási területen 279 ezer forintot vihetnek haza.
   
Az állami szerveknél átlagosan 274 ezer forint egy kezdő diplomás havi fizetése az első munkaévben. A könyvelés, könyvvizsgálás területén átlagosan 271 ezer forintot, az elektrotechnikai iparban 271 ezer forintot, a vegyiparban 262 ezer forint, a nyersanyagtermelésben pedig 246 ezer forintot keresnek a pályakezdők. A kultúra, sport, wellness területén 223 ezer forint, a médiában 214 ezer, a reklám, marketing, pr területen 211 ezer forint egy frissdiplomás átlagos havi jövedelme. Az építőiparban dolgozók 208 ezer forintot, az egészségügyben 204 ezer forintot, az oktatási intézményekben karrierjüket kezdők átlagosan 164 ezer forintot visznek haza az első évben - derül ki a felmérésből. Mit ér az orvosi és az egészségügyi diploma? Az elhelyezkedési esélyekről és a fizetésekről bővebben itt olvashatsz.

Mennyit keresnek a BA- és BSc-diplomások?

Nettó 130 ezer forint – átlagosan ennyit keres az a frissdiplomás, aki a hároméves alapképzés után nem a továbbtanulást választja, hanem dolgozni kezd. Az Educatio Nonprofit Kft. legfrissebb kutatási adatai szerint a BA- és a BSc-diplomások keresete jóval elmarad a hagyományos, négy- vagy ötéves képzésben oklevelet szerzett pályakezdők bérétől, az egyetemi végzettségűek például havonta átlagosan nettó 165 ezer forintot keresnek. A BA- és BSc-diplomások elhelyezkedési esélyeiről bővebben itt olvashatsz.

Képzés típusa Átlagos havi nettó jövedelem
Osztatlan képzés 144 500 forint
Hagyományos egyetemi képzés 165 500 forint
Hagyományos főiskolai képzés 137 000 forint
BSc/BA-alapszakos képzés 129 600 forint
Teljes minta 146 100 forint

A 2009-ben végzett bachelor diplomások 56 százaléka talált állást a tanulmányai befejezését követő egy évben – ez az arány az osztatlan főiskolai vagy egyetemi szakot végzettek körében 75-76 százalék. Igaz, a bolognai rendszer felépítése miatt nem meglepő, hogy a hagyományos képzések diplomásaihoz képest a BA- és BSc-szakok végzősei közül jóval kevesebben keresnek állást: míg az osztatlan képzésben tanulók huszonhat-huszonhét százaléka iratkozik be egy újabb képzésre, addig a bachelor diplomát szerzők csaknem fele – negyvennégy százaléka – dönt a tanulás mellett.

eduline/MTI

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.