Akár százezer forintot is fizethetnek a Miskolci Egyetemnek azok a hallgatók, akik háromszor vagy annál többször vették fel ugyanazt a tantárgyat. Az intézmény belső szabályzata szerint tárgyanként háromezer forintot kell átutalni az intézmény számlájára - a mérnökhallgatóktól ezt az összeget most 2008-ig visszamenőleg kérik.
Problémák vannak az iskolában vagy az egyetemen? Nem tudsz eligazodni a házirend és a jogszabályok útvesztőjében? A tanulmányi osztályon csak vonogatják a vállukat a felvetéseidre? Írj nekünk az [email protected] -ra, és megkeressük az illetékeseket! |
„Vannak olyanok, akiknek nem sikerül egy vizsga egy félévben, elmennek a következő szemeszterben, aztán a következőben is, így sok összegyűlt. Az a baj, hogy ezt 2008-ig visszamenőleg be akarják hajtani. Van, akinek százezer forint is összejött így” – nyilatkozta az RTL Klub híradójának Kis Gergő, a hallgatói önkormányzat tagja. “Több ismerősöm van, akinek hatvan-hetvenezres tételt írtak ki, augusztus befizetéssel” – mondta egy másik egyetemista.
A hallgatók nyílt levelet küldtek az egyetem rektorának: azt kérik, hogy legalább a visszamenőleges befizetést töröljék, a szabályról ugyanis - állításuk szerint - nem tájékoztatták őket. „Szeretnénk megoldást találni oly módon, hogy az a vonatkozó rendelkezésekkel, illetve a törvényekkel összhangban legyen, és a hallgatóink nyugodt körülmények között készülhessenek a a vizsgáikra” – mondta Patkó Gyula, a Miskolci Egyetem rektora, aki azt ígérte, hogy egy héten belül döntenek arról, kell-e fizetniük a hallgatóknak, és mennyit.
Több tízezer forintot fizethetnek a hallgatók
Intézményenként változik, hogy milyen mulasztásért mennyit kell fizetni. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) több tízezer forintba kerülhet, ha a felvett krediteket nem teljesítik a hallgatók, ugyanezért a Budapesti Gazdasági Főiskola Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Főiskolai Karán nem kérnek pénzt. A műszaki egyetemen 3000 forintot kell fizetni azért, ha valaki igazolatlanul hiányzik a vizsgáról, de ugyanennyit kérnek el a megismételt utóvizsgáért és a késedelmes beiratkozásért is.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán a késedelmes indexfelvételért és -leadásért 2700 forintot kell átutalni az intézmény számlájára, a BGF-KVIFK-en ugyanezért 3500-at, a Debreceni Egyetemen pedig még többet, 4000 forintot kell fizetni. A szakdolgozatírást is érdemes időben befejezni: a BME-n 1200 forintba, a Budapesti Corvinus Egyetemen pedig naponta 3600 forintba "kerül" a késés. Mennyi pénz jár a jól tanuló egyetemistáknak? A legfontosabb támogatásokról és ösztöndíjakról szóló összefoglalónkat itt olvashatod el.
Megtehetik, hogy pénzt kérnek a tantárgyfelvételért
A felsőoktatási törvény ugyanis lehetővé teszi, hogy az egyetemek és főiskolák különeljárási díjakat szedjenek a diákoktól. „A felsőoktatási intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzata az ugyanabból a tantárgyból tett harmadik és további vizsgát, a térítési és juttatási szabályzata a tanulmányi és vizsgaszabályzatban meghatározott kötelezettség elmulasztását vagy késedelmes teljesítését fizetési kötelezettséghez kötheti” – áll a jogszabályban. És bár az összegek intézményenként változnak, a határ mégsem a csillagos ég: a fizetési kötelezettség alkalmankénti mértéke nem haladhatja meg a hallgatói normatíva öt százalékát, vagyis 5950 forintot. Jogosan kérnek százezreket az egyetemek a bukdácsoló hallgatóktól? Összefoglalónkat itt olvashatod el.
Persze a hallgatónak csak akkor kell fizetnie, ha bebizonyosodik, hogy ő mulasztott. A Debreceni Egyetemen például már többször előfordult, hogy az oktató nem rögzítette időben az érdemjegyet a Neptunon, ezért elektronikus rendszer nem teljesítettnek értékelte a kurzust, és fizetési felszólítást küldött a hallgatónak. Ha kiderül, hogy a diáknak van igaza, az intézmény visszavonja a fizetési kötelezettséget. A BME-n egy rektori utasítás szerint ezért már a tanároknak is a zsebükbe kell nyúlniuk, ha nem rögzítik időben a jegyeket.
eduline