2012-re csökkenteni szeretnék a „túlszaporodott szakok és a túlszaporodott képzési helyek” számát, de a következő felvételi eljárásban már a „keretszámokban is tükröződni fog az átalakítás” – mondta Hoffmann Rózsa a Hír TV Kontraszt című műsorában. Az oktatási államtitkár szerint Pokorni Zoltán „szereptévesztése” megzavarja a közvéleményt, és akadályozza a szakmai munkát.
„Kezdettől fogva nem fogadtam örömmel azokat a megnyilvánulásokat, amelyeket jobb lett volna házon belül, pártszövetségen belül elintézni (…) az volna illendő, hogy egymás között vitassuk meg a szakmai kérdéseket, itt sajnos nem ez történik október óta” – mondta Hoffmann Rózsa a köz- és felsőoktatási koncepció első változatának bemutatása óta Pokorni Zoltánnal folytatott vitáról. „Ennek az okát nem tudom, de az eredményt látjuk: megzavarja a közvéleményt, sokszor akadályozza a munkánkat” – tette hozzá.
Hoffmann vs Pokorni - újra
Fotó: MTI Az utólagos tandíj bevezetésének ötletéről – amelyről szintén Pokorni Zoltán beszélt múlt héten a TV2 Mokka című műsorában – azt mondta, bár valóban jelentős a különbség a felvett és a végzett hallgatók száma között, ezen az arányon nem büntetésekkel szeretnének javítani. „A lemorzsolódó hallgatók nem fognak diplomás álláshoz jutni, alacsonyabb lesz a fizetésük, ezért nem tudják majd kifizetni az utólagos tandíjat” – magyarázta.
Az oktatási államtitkár a Széll Kálmán-tervben szereplő 88 milliárdos felsőoktatási kivonással kapcsolatban úgy nyilatkozott: bízik abban, hogy nem kell ekkora összeget elvonni erről a területről. „Ha a jelenlegi 53 ezerről néhány éven belül 40 ezerre tudnánk csökkenteni az államilag finanszírozott keretszámot, az már haladás lenne” – mondta az államtitkár, aki szerint 2012-re csökkenteni tudják majd a „túlszaporodott” szakok és képzési helyek számát, és addigra a keretszámok is változhatnak. „Az elmúlt években mennyiségi növekedés volt a felsőoktatásban, kis túlzással mindenkit felvettek, aki írni-olvasni tudott” – tette hozzá.
A sajtóhírek szerint a Budapesti Corvinus Egyetem, valamint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem összeolvadásávól létrejövő József Nádor Egyetemről azt mondta, ilyen intézményt nem ismer a magyar felsőoktatás, a Corvinus sorsa pedig többféleképpen alakulhat, mindössze azt nevezte biztos pontnak, hogy közgazdászképzésre szükség van, "és ez ott fog a Szabadság híd lábánál történni, mert ott van hagyománya". Azt nem fejtette ki bővebben, hogy a Szabadság híd pesti vagy budai oldalán lévő egyetemre gondol-e.
Rózsafa, emlékkönyv, egyedi, kézműves apróság – ilyen, és ehhez hasonló ajándékokkal készülnek az érettségi előtt álló, ballagó diákok az osztályfőnöknek. Vannak olyan iskolák, ahol minden pedagógus kap valami kis apróságot, de arra is akad példa, ahol nem szokás az ajándékozás.