Ki kaphat felmentést az érettségi alól? Felsőoktatás
Eduline

Ki kaphat felmentést az érettségi alól?

Kiváltja-e a nyelvvizsga az idegen nyelvből tett érettségit? Kell-e érettségiznie annak, aki az OKTV-n helyezést ér el? Elfogadják-e a külföldi érettségit itthon, és kinek nem kell magyarból vizsgáznia?

Problémák vannak az iskolában vagy az egyetemen? Nem tudsz eligazodni a házirend és a jogszabályok útvesztőjében? A tanulmányi osztályon csak vonogatják a vállukat a felvetéseidre? Írj nekünk az [email protected] -ra, és megkeressük az illetékeseket!
Az elmúlt években szűkült az érettségi mentességek köre: 2005 óta a nyelvvizsga-bizonyítvány már nem váltja ki az idegen nyelvű érettségit, 2009 óta pedig az országos középiskolai tanulmányi versenyen elért helyezések sem helyettesítik az érettségi vizsgaeredményt. Az, aki 2008-ban vagy előtte vett részt OKTV döntőben, a versenytárgyból a következő vizsgaidőszakokban is mentességet élvez, nyelvi érettségit pedig továbbra se kell tennie annak, akinek tanulói jogviszonya megszűnésekor a hatályos jogszabályok ezt nem írták elő. Azoknak a diákoknak viszont, akik idén érettségiznek először, mind a négy kötelező tárgyból, valamint az egy választható tárgyból is vizsgázniuk kell. Milyen lesz az idei érettségi? Tantárgyak, adatok, szabályok - összefoglalónkat itt olvashatod el.

Az új szabályok alól csak három eset jelent kivételt: ha sajátos nevelési igényű tanulóként valaki mentességet kap egy érettségi tárgyból, illetve annak egy része alól, ha a magyarországi érettségivel egyenértékű bizonyítványt szerez külföldön, vagy ha külföldi állampolgár, és nem a magyar az anyanyelve, netalán a középiskola négy évéből legalább hármat külföldön töltött.

Nem mindenkinek kell írásban is vizsgáznia


Sajátos nevelési igény: mentességet kaphatnak

A sajátos nevelési igényű tanulókat szakértői vélemény alapján az igazgató mentesítheti egyes tantárgyakból és tantárgyrészekből az értékelés és a minősítés alól. Ha a tanuló egy tantárgy egésze alól kap mentesítést, akkor érettségiznie sem kell belőle, hanem helyette egy másik, választott tárgyból tehet vizsgát.

Egy szülő azzal a kérdéssel fordult Aáry-Tamás Lajos oktatási biztoshoz, hogy a mentesség hány kötelező tárgyra vonatkozhat. Mivel gyermeke idegen nyelv, matematika és helyesírás értékelése alól is felmentést kapott, az érettségin két kötelező tárgyból sem tehetett vizsgát, egyúttal a választható tantárgyak köre is jelentősen szűkült. Az ombudsman tájékoztatta, hogy a törvényben nem szerepel mennyiségi korlátozás, és a tanulónak annyi választott tárgyból kell érettségi vizsgát tennie, ahányból mentességet kapott.

A jogszabályok lehetőséget adnak arra, hogy a sajátos nevelési igényű érettségizők bizonyos kedvezményeket kapjanak érettségi vizsgájukon: az igazgató engedélyezheti, hogy a diák az írásbeli vizsga helyett szóbeli, vagy a szóbeli vizsga helyett írásbeli beszámolót tehessen (ez esetben tehát a tanuló az adott érettségi tárgyból két szóbeli vagy két írásbeli vizsgát tesz), és hogy egy adott vizsgatárgyból mentesüljön egy vagy több rész értékelése alól.

Egy szülő azt kérdezte az Oktatási Hivataltól, van-e arra lehetőség, hogy diszlexiás gyermekei az írásbeli érettségi vizsga helyett szóbeli vizsgát tegyenek. Arra is kíváncsi volt, hogy a szóbeli vizsgán megszerzett pontok megegyeznek-e az írásbelin megszerezhetőkkel. Az OH szerint a mentességi kérelemről a szakértői és rehabilitációs bizottság véleménye alapján az iskola igazgatója dönt – emelt és középszintű érettségi esetén egyaránt. Ha megítélik a mentességet, a tanulónak az írásbeli helyett tett szóbeli vizsgán két tételt kell elmondania, amit a tanárok a szóbeli értékelési szabályai szerint pontoznak. Az így kapott pontszámot beszorozzák kettővel – ez helyettesíti az írásbelin elért eredményt.

A mentességek második csoportja azokra a tanulókra vonatkozik, akik külföldön érettségiztek, és záróvizsgájuk a magyarországival egyenértékű. A külföldi bizonyítvány akkor váltja ki a magyart, ha ezt nemzetközi egyezmény vagy jogszabály mondja ki, illetve ha a hazai érettségivel azonos végzettségi szintet tanúsít, és a tanulót az adott országban feljogosítja arra, hogy felsőoktatási intézménybe jelentkezzen. A bizonyítványnak ezen kívül tanúsítania kell, hogy a diák elvégzett 12 évfolyamot, és tanulmányai befejezésekor legalább négy tantárgyból külön vizsgát tett.

Azok a tanulók, akik nem magyar anyanyelvű külföldi állampolgárok, vagy akik az érettségi előtti négy év nagy részét külföldön töltötték, szintén mentességet kapnak a magyar nyelv és irodalom érettségi alól, helyette viszont magyarból mint idegen nyelvből kell vizsgázniuk.


eduline