Egyetemek és főiskolák rangsora: a legjobb művészeti karok Felsőoktatás
Eduline

Egyetemek és főiskolák rangsora: a legjobb művészeti karok

Több mint 4700-an jelentkeztek művészeti alap- vagy osztatlan szakokra 2010-ben. Akit a képző-, ipar-, zene, szín- vagy táncművészet érdekel, összesen tizenkét egyetemi és főiskolai kar közül válogathat, a rangsor élén a Színház- és Filmművészeti Egyetem áll.

Az egyetemek és főiskolák rangsorát már az eduline-on is megtalálhatod: böngéssz képzési terület szerint, nézd meg, hol tanítanak a legmagasabb tudományi fokozattal rendelkező oktatók, hol tanul a legtöbb PhD-hallgató, és hova vették fel a legmagasabb összpontszámmal rendelkező diákokat. A Felvi-rangsorokat itt találod.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, a Magyar Képzőművészeti Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kara - az oktatói és hallgatói kiválóság alapján ezek az intézmények állnak a művészeti egyetemek-főiskolák Felvi-rangsorának élén.

A művészeti képzési területre első helyen jelentkezők körében a három nagy, művészeti képzésekre specializálódott egyetem, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, a Színház- és Fimművészeti Egyetem és a Magyar Képzőművészeti Egyetem a legnépszerűbb. Mindhárom intézményben többszörös a túljelentkezés: a MOME-ra a száz elsőhelyes jelentkezőből tíznek, míg az SZFE-re mindössze négynek sikerült 2010-ben a bejutás. Alacsony, öt százalék körüli a bekerülési arány a Kaposvári Egyetem Művészeti Főiskolai Karán is. Hány pont kellett 2010-ben a művészeti szakokhoz? A felvételi ponthatárokat itt nézheted meg.

Művészeti terület: minden évben legalább tíz-tizenötszörös a túljelentkezés

Rangsor az oktatói és a hallgatói kiválóság alapján

A művészeti képzésekre felvett hallgatóknak a Budapesti Kortárstánc Főiskolán, valamint a Színház- és Filmművészeti Egyetemen kellett a legjobban teljesíteniük, a felvételi átlagpontszám itt a legmagasabb, meghaladja a 430 pontot. A felvételin a legjobban teljesítő középiskolák diákjai egészen kis számban kerültek be első helyen művészeti képzésekre, OKTV-helyezettet egyáltalán nem találhatunk köztük. A nyelvvizsgával felvettek aránya a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, illetve a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen a legmagasabb, itt az elsőévesek mintegy háromnegyede rendelkezik nyelvvizsgával.

Rang Intézmény Rang a hallgatók kiválósága alapján Rang az oktatók kiválósága alapján
1. Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) 2. 1.
2. Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) 1. 3.
3. Magyar Képzőművészeti Egyetem (MKE) 3. 4.
3. Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar (PTE-MK) 5. 2.
5. Budapesti Kortárstánc Főiskola (BKTF) 4. 7.
6. Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetm (LFZE) 7. 5.
7. Kaposvári Egyetem Művészeti Kar (KE-MK) 6. 8.
8. Magyar Táncművészeti Főiskola (MTF) 12. 5.
9. Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar (DE-ZK) 9. 9.
10. Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Kar (SZTE-ZMK) 8. 11.
11. Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Intézete (ME-BBZI) 11. 10.
12. Széchenyi István Egyetem Varga Tibor Zeneművészeti Intézet (SZE-ZMI) 10. 12.

A művészeti képzési terület teljes kari rangsorát itt találod.

A PhD-képzés alapján a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem áll az élen. Az egy OTDK-helyezett hallgatóra jutó nappali tagozatosok száma alapján a Magyar Képzőművészeti Egyetem került az első helyre, de a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kara sem sokkal marad le.

Az oktatói gárda alapján az összesített rangsor élén a Színház- és Filmművészeti Egyetem áll. A PhD/DLA fokozattal rendelkezők aránya is az SZFE-n és a pécsi egyetem művészeti karán a legmagasabb, kandidátusi és akadémiai doktorátussal rendelkező oktató – a képzési terület sajátosságai miatt – alig tanít a művészeti intézményekben.

Nincsenek "tömegszakok": sokan jelentkeznek, kevesen jutnak be

A legnépszerűbb művészeti szakok

A művészeti képzések – eltérően más felsőoktatási területektől – nem lehet „tömegszakokat” találni, ráadásul a bejutáshoz jóval fontosabb a rátermettség és az alkalmasság, mint más képzéseknél. A művészeti szakokra legendásan nehéz bekerülni, mivel évtizedek óta többen jelentkeznek, mint ahány hallgatót a kis létszámú szakokra fel tudnának venni, egyes szakokon 10-15, máshol akár 20-25-szörös túljelentkezés van. Az alapszakok közül a színművész és az előadóművész számít a legvonzóbbnak: ezeket több mint hétszázan jelölték meg első helyen a jelentkezési lapon. A legnépszerűbb szakok listáját itt találod.

Mit érdemes tudni a művészeti szakokról?
Az iparművészeti, multimédiás, táncművészeti és zeneművészeti képzések jelentős része a bolognai rendszer bevezetése óta többciklusú, a Színház- és Filmművészeti Egyetemen csak osztatlan szakra jelentkezhetsz, míg az építőművészeti, a film- és a videoművészeti területen alapszakokat és osztatlan, egységes szakokat is indítanak. A nemzetközi gyakorlathoz hasonlóan a képzőművészeti képzés osztatlan maradt, ahogy öt színház- és filmművészeti szak is: a filmdramaturg, a színházrendező, a színházi dramaturg, a színházi koreográfus és a színművész.

eduline

Matekérettségi 2025: ezeket fogalmakat, összefüggéseket és tételeket kérhetik középszinten Érettségi-felvételi Kurucz Tünde

Matekérettségi 2025: ezeket fogalmakat, összefüggéseket és tételeket kérhetik középszinten

Hatványozás azonosságai, függvények jellemzése és grafikus manipulációk – csak néhány olyan összefüggés, fogalom és feladat, amit minden diáknak tudnia kell, aki idén májusban matekból érettségizik. Összegyűjtöttük, mi mindent kell(ene) átvenni szűk egy hét alatt azoknak, akik középszinten vizsgáznak matekból.