Több száz egyetemista vár hiába az ösztöndíjára Felsőoktatás
Eduline

Több száz egyetemista vár hiába az ösztöndíjára

Amint megérkezik a hiányzó összeg a Pest megyei önkormányzattól, azonnal továbbutalják a Bursa Hungarica ösztöndíjakat a folyósító felsőoktatási intézményeknek - közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumhoz (KIM) tartozó Wekerle Sándor Alapkezelő.

Tízezreket érő támogatások, amelyek neked is járnak: itt elolvashatod, milyen ösztöndíjakra és szociális támogatásokra pályázhatsz.
Az alapkezelő arra reagált, hogy a Pest megyei MSZP-frakció tudatta, több száz szociálisan rászoruló Pest megyei fiatal nem juthat hozzá a Bursa Hungarica ösztöndíjához, mert a megyei önkormányzatnak nincs pénze a rá eső egyharmadnyi rész finanszírozásához.

Ambrus András, a megyeháza sajtófőnöke azt mondta, a január végi határidőig valóban nem tudták átutalni az előző félévben megítélt díjakból rájuk eső 5 millió forintot, mert nincs miből, ezért Pest megyében 250-300 fiatal most nem kaphatja meg az ösztöndíjat.

A Wekerle Sándor Alapkezelő közleménye emlékeztet: Bursa Hungarica felsőoktatási önkormányzati ösztöndíjrendszer célja, hogy támogassa a hátrányos helyzetű, szociálisan rászoruló fiatalok részvételét a felsőoktatásban. A Bursa Hungarica többszintű támogatási rendszer, amelynek pénzügyi fedezeteként három forrás szolgál: a települési és a megyei önkormányzatok által nyújtott, valamint a felsőoktatási intézmények által nyújtott támogatás. A beérkezett települési és megyei ösztöndíjakat önkormányzati ösztöndíjként a Wekerle Sándor Alapkezelő utalja tovább a folyósító felsőoktatási intézményeknek, ahonnan az önkormányzati ösztöndíjakat a felsőoktatási intézményi ösztöndíjrésszel kiegészítve utalják tovább az ösztöndíjasoknak.

Több mint ötszáz hallgató vár az ösztöndíjra

Mint írják, a 2010-2011-es tanév 1. félévében a Pest megyei önkormányzattól megyei támogatást kapó pályázók támogatásának megyei önkormányzati ösztöndíjrészét a Wekerle Sándor Alapkezelőnek nem állt módjában átutalni a megyei ösztöndíjfedezet hiánya miatt. Az elmaradás összesen 547 hallgatót érint. A Pest megyei önkormányzatnak 2010. augusztus 31-ig kellett volna teljesítenie az utalást. A Wekerle Sándor Alapkezelő többször is egyeztetett az önkormányzattal a fennálló problémáról. Az önkormányzat elnöke elismerte a tartozást, és ígéretet tett annak rendezésére, de hivatkozással a megye nehéz anyagi helyzetére, az utalás határidejét megnevezni nem tudta.

Kitérnek arra is, hogy az alapkezelő a Bursa Hungarica célszámlára a már beérkezett települési ösztöndíjak kifizetését a félév zárásáig nem kezdeményezhette, mert a települési és megyei ösztöndíjak elkülönített utalása technikai és jogi akadályokba ütközött. Az alapkezelő kezdeményezésére, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium engedélyével elvégzett technikai fejlesztés után 2011. február 22-én az alapkezelő elutalta a 2010-2011-es tanév 1. félévében ki nem fizetett települési önkormányzati ösztöndíjakat az érintett 42 felsőoktatási intézménynek. Emellett az intézmények a jogosultság bejegyzését követően már a tanulmányi félév folyamán kötelesek voltak kifizetni az ösztöndíjasok részére az intézményi ösztöndíjrészt is.

A kialakult helyzetről az alapkezelő tájékoztatta az érintett pályázókat és felsőoktatási intézményeket. Mint hangsúlyozzák, amint a hiányzó összeg a Pest megyei önkormányzattól megérkezik, az alapkezelő azonnal továbbutalja a pályázókat megillető megyei ösztöndíjakat az illetékes felsőoktatási intézményeknek.

MTI
Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.