Létszámleépítéshez vezethet az egyetemeken a 13 milliárdos zárolás Felsőoktatás
Eduline

Létszámleépítéshez vezethet az egyetemeken a 13 milliárdos zárolás

Több egyetemen és főiskolán csökkenteni kell az óraadók számát a kormány által elrendelt, összesen 13 milliárd forintos zárolási kötelezettség miatt.

Levélben fordult Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszterhez Sándorné Kriszt Éva, a Magyar Rektori Konferencia elnöke: a testület szerint a felsőoktatást érintő zárolás olyan nagy mértékű, hogy végrehajtása közvetlenül érintené az egyetemeken, főiskolákon dolgozók illetményét és a közüzemi számlák kifizetését. A Magyar Nemzet információi szerint van olyan felsőoktatási intézmény, ahol a béren kívüli juttatásokat veszik el, de több olyan egyetem és főiskola is van, ahol csökkenteni kell az óraadó oktatók számát, az állományban lévő tanárok pedig a túlóradíjat veszítik el. Mennyit spórolna a kormány a következő három évben a felsőoktatáson? Összefoglalónkat itt olvashatod el.

Levélben tiltakoztak a rektorok a zárolás ellen

Mint arról korábban beszámoltunk, pénteken levélben tiltakoztak az összesen 13 milliárd forintos zárolás ellen a kutatóegyetemi rektorok. A levélben - amelyet az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Debreceni Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Semmelweis Egyetem rektora írt alá - tiltakoznak az intézményeik "felelősségteljes gazdálkodását semmibe vevő, teljesíthetetlen határidő ellen". Mint kiemelik, megítélésük szerint a fűnyíróelv alapján elrendelt zárolás erősen megkérdőjelezi a minisztérium elkötelezettségét a felsőoktatás minőségi kritériumok alapján történő átalakítására. Álláspontjuk szerint a zárolandó összegek megállapításánál minőségi szempontokat láthatóan nem vettek figyelembe. A rektori tiltakozásról szóló összefoglalónkat itt olvashatod.

Kis Papp László, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének elnöke múlt hét csütörtökön azt mondta, hogy a kormányzati 250 milliárdos zárolásból a szaktárcát 39 milliárd, azon belül a felsőoktatási intézményeket 13 milliárd érinti. Ennek előteremtése néhány intézménynek komoly gondot jelenthet, s a vidéki kisebb főiskoláknál akár likviditási gondok is előállhatnak - jegyezte meg. A zárolások a szociális juttatások mellett az infrastrukturális fejlesztéseket is érinthetik. Azt semmiképpen sem szeretnék, ha aktív munkaerőt bocsátanának el a felsőoktatási intézményekből, ezért azt javasolják majd, hogy a működési költségeken takarékoskodjanak.

eduline