Fellebbezhet-e az a diák, aki azért nem ért oda az egyik művészeti egyetem felvételi vizsgájára, mert ugyanazon a napon egy másik intézmény alkalmassági tesztjén kellett részt vennie? Elbukhatja-e a felvételit az a végzős középiskolás, aki hibásan töltötte ki a jelentkezési lapot, és mi történik akkor, ha a pluszpontokat érő szociális hátteret nem bizonyítják hiteles dokumentumokkal?
Problémák vannak az iskolában vagy az egyetemen? Nem tudsz eligazodni a házirend és a jogszabályok útvesztőjében? A tanulmányi osztályon csak vonogatják a vállukat a felvetéseidre? Írj nekünk az [email protected] -ra, és megkeressük az illetékeseket! |
Aáry-Tamás Lajos szerint ez nem akadályozza a diákok szabad intézményválasztási jogát, ahogy a bejutási esélyeket sem csökkenti. „A felsőoktatási jogszabályok nem garantálják, hogy egy időben több intézménybe is rendelkezzen bejutási eséllyel a felvételiző, és ezt álláspontunk szerint nem is kell garantálniuk” – írja legfrissebb, 2009-es panaszait összegző beszámolójában.
Nem lehet kétszer módosítani a felvételi sorrenden
Nemcsak a vizsgaidőpontokon, hanem a hibásan vagy hiányosan kitöltött jelentkezési lapokon is el lehet bukni. Évről évre sokan fordulnak az oktatási ombudsmanhoz például azzal a problémával, hogy bár az összes, általuk megpályázott szakra felvették őket, időközben meggondolták magukat, és az első helyett a második helyen szereplő szakra iratkoznának be.
Pedig erre a ponthatárok kihirdetése után már nincs lehetőség, a jelentkezési lapon megjelölt képzések sorrendjén az adatlap elküldése után csupán egyetlen alkalommal lehet módosítani. A szabályt a pótfelvételivel sem lehet kijátszani: akit a normál eljárásban felvettek valamelyik egyetemre vagy főiskolára, egyáltalán nem vehet részt a pótfelvételin. Hogyan lehet elrontani a jelentkezési lap kitöltését? A leggyakoribb hibákat, valamint a kitöltési útmutatót itt találod.
"Ugyancsak hiába tett panaszt az a diák, akit azért zártak ki a felvételi jelentkezésből, mert több jelentkezési laphoz tartozó csekket használt fel, ami szabálytalan, ráadásul rossz helyre is ragasztotta a jelentkezési lapon. Az Oktatási Hivatal felszólította a diákot, hogy fizessen 9000 Ft-ot pótlólag, illetve kérték, hogy amennyiben befizette, igazolja a befizetést. Mivel a panaszos a megadott határidő után fizette be a kért összeget, törölték a felvételi adatbázisból" |
Igazolás nélkül nincs többletpont
Egy hallássérült diák édesanyja azért fordult az oktatási jogok biztosához, mert gyermeke angol nyelvből szeretne érettségizni, ám nincsenek tisztában azzal, hogy milyen kedvezményeket vehet igénybe. A szabály az, hogy a sajátos nevelési igényű hallgatók esetében szakértői és rehabilitációs bizottságnak, a tanulási nehézséggel küzdő gyerekek esetében pedig a nevelési tanácsadónak kell javaslatot tenni az érettségi kedvezményekre a szakvéleményben. Csökken a hátrányos helyzetért, a nyelvvizsgáért és a tanulmányi versenyeken elért eredményekért adott többletpontok száma - a 2011-es felvételi pontszámításról szóló összefoglalónkat itt olvashatod el, felvételi pontszámító kalkulátorunkat pedig itt próbálhatod ki.
"Egy végzős középiskolás szerint nem igazságos, hogy az árva vagy félárva felvétlizők nem jogosultak többletpontokra a felvételi eljárásban. Az ombudsman válasza szerint mindig a jogalkotó dönt arról, hogy kiket részesít pozitív diszkriminációban – jelenleg ezek a fogyatékkal élő, a hátrányos helyzetű, a gyermeküket nevelő diákok" |
A felvételi eljárás során egyébként a fogyatékkal élő diákok többletpontokat kapnak – de csak akkor, ha hivatalos dokumentumokkal tudják igazolni állapotukat. Az igazolást a szakértői és rehabilitációs bizottság adja ki, a szakvélemény alapján az érettségit szervező iskola igazgatója köteles hosszabb felkészülési időt biztosítani a szóbeli vizsgán, az írásbelin pedig engedniük kell segédeszközök használatát. Sőt, szükség esetén az írásbelit szóbelire, a szóbeli vizsgát pedig írásbelire „cserélheti”.
eduline