Jogosan fizettetnek tandíjat az egyetemek a bukdácsoló hallgatókkal? Felsőoktatás
Eduline

Jogosan fizettetnek tandíjat az egyetemek a bukdácsoló hallgatókkal?

Könnyen megtörténhet, hogy egy államilag finanszírozott képzésre felvett hallgató a második tanév elején - rossz eredményei miatt - már csak költségtérítésesként folytathatja a tanulmányait. Hogyan kell értelmezni a szabályokat, és kik mentesülnek az átsorolás alól?

Problémák vannak az iskolában vagy az egyetemen? Nem tudsz eligazodni a házirend és a jogszabályok útvesztőjében? A tanulmányi osztályon csak vonogatják a vállukat a felvetéseidre?
Írj nekünk az [email protected] -ra, és megkeressük az illetékeseket!
Az átsorolás rendszere minden felsőoktatási intézményben működik: a tanév végén, vagyis legkésőbb július 31-ig a tanulmányi előadók átnézik az ETR-ben, Neptunban rögzített jegyeket. Aki a legutolsó két aktív félévben nem teljesíti az ajánlott tantervben előírt kreditmennyiség legalább ötven százalékát, csak költségtérítéses formában kezdheti meg a következő félévet. Fontos tudni, hogy csak a legrosszabbul teljesítő hallgatók tizenöt százalékát sorolják át, a sorrendet a kreditindex segítségével számolják ki. Bár a felsőoktatási törvény a korrigált kreditindex használatát írná elő, a legtöbb intézmény az egyszerűbb kreditindexszel dolgozik. Tízezreket érő támogatások, amelyeket - kreditindexed alapján - te is igénybe vehetsz: az ösztöndíjak listáját és a legfontosabb tudnivalókat itt találod meg.

Az egyszerű kreditindex a félévben teljesített tárgyak kreditértékének és érdemjegyének szorzataiból képzett összeg, amelyet a félévnyi 30 kredittel kell elosztani. A korrigált kreditindex ennél valamivel árnyaltabb eredményt ad, mert nemcsak az előírt haladási sebességet, hanem azt is figyelembe veszi, hogy hány kreditet szerzett meg a hallgató ahhoz képest, ahányat megszerezhetett volna. Kihasználható kiskapuk persze itt is vannak. Az átsorolási döntés során azokat a hallgatókat nem kell figyelembe venni, akik az adott intézményben még csak egy féléve tanulnak, illetve akik szülés, betegség vagy más, a hallgatónak fel nem róható ok miatt nem tudták teljesíteni az előírt kreditmennyiséget. Erről természetesen igazolást kell bemutatniuk a tanulmányi osztályon.

Száezrek múlhatnak a vizsgákon


Pozitív átsorolás: aki jól teljesít, nem fizet

Egy édesapa az oktatási ombudsmannál arról érdeklődött, hogyan lehetséges, hogy fiát visszasorolták költségtérítéses finanszírozási formába, úgy, hogy korábban éppen onnan sorolták át. Az oktatási biztos szerint ez azért fordulhatott elő, mert a hallgató nem teljesítette az előírt követelményeket. Az átsorolás intézménye miatt az egyetemistáknak és főiskolásoknak egyik finanszírozási formában sincs bérelt helyük. A panaszos fiának államilag finanszírozott helyére egy költségtérítéses formában tanuló kiemelkedő tanulmányi eredményű hallgató léphetett.

Az átsorolás tehát előnyösen is elsülhet, ha az eredetileg költségtérítéses képzésre felvett hallgató – kiváló tanulmányi eredményei és egy megüresedett államilag támogatott férőhely miatt – térítésmentesen tanulhat tovább. Az a hallgató élhet ezzel a lehetőséggel, aki az ajánlott tantervben előírt kreditmennyiségnek legalább az ötven százalékát megszerezte, az összesített korrigált kreditindex alapján létrehozott hallgatói rangsor elején van, és akinek korrigált kreditindexe magasabb, mint a rosszul teljesítő államilag támogatott képzésben tanuló hallgatóké.Tehát az egyéni eredmények mellett az adott szak hallgatóinak eredményeit is beleszámolják, nem is egyszerűen. Kivételek persze itt is vannak.

A Debreceni Egyetemen több mint hatszázan kerülnek át költségtérítéses képzésre


Egyetlen felsőoktatási intézmény sem veheti át államilag támogatott képzési formára azokat a költségtérítéses hallgatókat, akik már két félévvel kicsúsztak az adott szak képzési idejéből. A felsőoktatási intézmények többségében – a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája szerint – jól működik az átsorolás intézménye, a Debreceni Egyetemen például körülbelül 600-900 hallgató kerül így át a költségtérítéses képzésbe. Hogyan lehet kibukni az ország legjobb egyetemeiről? Összefoglalónkat itt olvashatod el.

eduline