28 ezer tanár veszítheti el az állását: elfogadta az oktatási reformot az olasz parlament Felsőoktatás
Eduline

28 ezer tanár veszítheti el az állását: elfogadta az oktatási reformot az olasz parlament

Elfogadta az olasz szenátus az oktatási reformot csütörtökön: a 300 millió eurós megszorításokat tartalmazó csomag alapján több mint 28 ezer felsőoktatási dolgozó veszítheti el munkáját, több egyetemi tanszéket bezárnak, és a hallgatók után járó állami támogatást is csökkentik.

A novemberi és december eleji demonstrációk után múlt szerdán ismét tüntettek a reformok ellen az olasz hallgatók: a rendőrség Róma több területét lezárta, a szenátus épülete elé kordont húztak. "Hadd maradjon nyomorúságának magányában a hatalom palotája, mi máshová megyünk" - ez volt a megmozdulást szervező diákegyesületek válasza a rendőrség óvintézkedéseire, majd a körülbelül húszezer demonstráló a La Sapienzia egyetemnél gyűlt össze.

A szicíliai nagyvárosban a fiatalok egy csoportja kővel dobálta meg a rendőrség épületét, kukákat gyújtott fel, és összecsapott a biztonsági erőkkel, néhányan könnyebben megsérültek. Nápolyban a tüntetők egy időre megszállták a vasúti síneket, és hulladékhegyeket gyújtottak fel. Milánóban az állami egyetem környékén a tiltakozók nekimentek az egyenruhásoknak, majd a közlekedést is megzavarták.

Múlt heti összecsapások Rómában - hiába volt?


Kevés esélye van az olasz hallgatóknak

A szenátus kétnapos vita után, csütörtök este fogadta el a Mariastella Gelmini oktatási miniszter nevéhez fűződő reformot – 161 igen és 98 nem szavazat mellett. A hallgatók és a felsőoktatási dolgozók így már csak Giorgio Napolitano olasz államfőben bízhatnak, aki még megtagadhatja a dokumentum aláírását. A tiltakozók levélben fordultak hozzá. „Ha aláírja a Gelmini-törvényt, azzal megsemmisíti az oktatáshoz való jogot, amely az alkotmány egyik alapvető pillére” – írták.

A megszorítások miatt csökkentik az egyetemi szakok és karok számát, a kisebb intézményeket összevonják, és több tanszéket bezárnak. Több tízezer felsőoktatási dolgozót bocsátanak el, a tervek szerint csak minden ötödik nyugdíjazott professzor után vehetnek fel új oktatót az egyetemek és főiskolák - írja a Yahoo.

eduline