Évekig tartó tanulás, vizsgák, tandíj – mindezt megspórolhatja az, aki az egyetem vagy főiskola elvégzése helyett úgy dönt, hogy illegálisan vásárol magának diplomát. Persze kérdés, hogy megéri-e feketén beszerezni a bizonyítványokat, a lebukás veszélye ugyanis egy életen át elkíséri a csalót.
„Regisztrált diplomát vennék. Kiváló minőségért korrekt árat fizetek” – csak egy hirdetés a sok közül, amelynek feladója a tankönyvek fölötti görnyedés helyett pénzért szeretne végbizonyítványhoz jutni. Van, aki pontos igényeket is közzétesz az internetes apróhirdetési oldalakon, például hogy melyik felsőoktatási intézményből származzon az okmány, és hogy milyen szak szerepeljen rajta. „Tiszta, eredeti diploma (BA/MA is). Nincs előre fizetés, nincs személyes találkozó. Gyorsan és megbízhatóan” – olvasható egy másik apróhirdetésben.
A hamisítványok előállítói és terjesztői általában kevés információt közölnek, a lebukás veszélye miatt az elérhetőségként megadott e-mailcímük is rövid ideig él, és persze legtöbbször a hamisított oklevelek árát sem tüntetik fel. „A hamisítványok minőségétől és a felhasználás területétől függően ezek a bizonyítványok általában 10000 és 200000 forint közötti összegekért kelnek el” – mondja Makula György, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője. Egy profi technikával előállított jogi vagy közgazdász diploma sokkal többe kerül a feketepiacon, mint egy középiskolai vagy főiskolai végzettséget igazoló oklevél.
A legnagyobb botrányok - Romániától Ukrajnáig
Az utóbbi évek egyik legnagyobb diplomahamisítási botránya Romániában robbant ki tavaly augusztusban. A gyanú szerint az elkövetők 15 ezer hamis oklevelet bocsátottak ki mintegy 45 millió euró értékben. Jól felépített hálózatban dolgoztak: a legálisan működő intézmények falaztak az illegálisan működő, nem akkreditált egyetemeknek. Ukrajnában is időről időre lelepleződnek hasonló bűncselekmények.
Legutóbb októberben merült fel annak a gyanúja, hogy több mint harminc magas beosztású állami tisztségviselő hamis egyetemi diplomával tölti be az állását. Bulgáriában pedig a napokban derült fény egy hasonló közokirat-hamisítási ügyre: az uniós agrártámogatásokat az idén októberig felügyelő főtisztviselő bukott le hamis diplomájával, amelyet azért vásárolt, hogy megszerezze az állást.
Magyarországon is virágzik a "diplomabiznisz"
A rendőrség itthon nem vezet statisztikát arról, hogy a közokirat-hamisítási bűncselekmények elkövetői közül hányan foglalkoztak érettségik, nyelvvizsga-bizonyítványok vagy éppen diplomák előállításával, de Makula György szerint Magyarországon sem ritka a hamis oklevelekkel való visszaélés. Nagy port kavart például annak a főnővérnek az esete, akiről kiderült, hogy mentőtiszti diplomája hamisítvány. 2007-ben pedig egy jól szervezetten működő csoport bukott le, amelynek tagjai profi körülmények között készítették a hamis okmányokat. A legkeresettebb dokumentum állítólag a közgazdász diploma volt, de vezetői engedélyek, érettségik és nyelvvizsga-bizonyítványok előállításával is foglalkoztak az elkövetők. A majdnem tökéletes utánzatokat közvetítők útján juttatták el a több száz megrendelőhöz – havonta kétmillió forintos forgalmat bonyolítottak így le.
"A hamis bizonyítványok megrendelésre készülnek, és profi vagy amatőr, de mindenképpen megfelelő számítógépes ismerettel és háttérrel rendelkező hamisítók készítik őket” – mondta ORFK szóvivője. A külső borítóról könnyű utánzatot készíteni, maga az okmány azonban már nehezebben hamisítható. Az irodatechnikai eszközökkel kommersz papírra gyártott oklevelekről még a laikusok is könnyen kiszúrják, hogy nem eredetiek. Éppen ezért a munkaadóknak érdemes az állásra jelentkezők bizonyítványait ellenőrizni a személyes interjún, hiszen az oklevelek a pályázat benyújtásakor általában csak fénymásolat vagy scannelt kép formájában jutnak el hozzájuk.
Nyomdatechnikával már komolyabb utánzatok is előállíthatóak, ám tökéletes hamisítvány nem létezik, a bizonyítvány sorszáma bármikor lebuktathatja a tulajdonost. „Ha felmerül a hamisítás gyanúja, a bizonyítvány valódiságát a kiállító tanintézmény archívumában lehet ellenőrizni” – magyarázta Makula György. Amelyik iskola ugyanis érettségit vagy diplomát bocsát ki, köteles nyilvántartani, hogy milyen sorszámon, kinek és mikor adta ki az okmányt. Aki pedig lebukik, közokirat-hamisításért és hamisítvánnyal való visszaélésért akár három év börtönt is kaphat.
Szűcs Dóra
eduline
A hamis diplomákat árusítók konkrét "ajánlatait" töröljük a kommentek közül - reméljük, megértitek. Eduline-szerkesztőség