A kortárs művészetről indított szabadegyetemet a Konok-Hetey Művészeti Alapítvány az ELTE bölcsészettudományi karral együttműködve a budapesti Gólyavárban. Kedden a neoavantgárd, a transzavantgárd és a posztmodern törekvésekkel ismerkedhetnek az érdeklődők Aknai Tamás művészettörténész előadásán.
A Művészet mindenkinek címet viselő, jövő áprilisig tartó előadássorozaton művészettörténészek, esztéták, szociológusok és alkotók ismertetik napjaink művészetének főbb irányzatait, elemzik jelenlegi helyzetét - mondta N. Mészáros Júlia művészettörténész, az alapítvány elnöke.
Gólyavár az ELTE-n
Az előadások keresztmetszetet adnak a kortárs művészet kiválóságainak munkáságáról, emellett segítséget nyújtanak a mai műalkotások értelmezéséhez is. Szó lesz arról, hogy a művészetre milyen elméletek gyakoroltak hatást, ezek ugyanis nélkülözhetetlenek a progresszív művek befogadásához - magyarázta a művészettörténész.
Érdekes felvetés, hogy miként viszonyul az 1970-es, 80-as évek művészetéhez a mai generáció - erről, valamint a kortárs művek társadalmi befogadásáról is hallhatnak a szabadegyetem hallgatói. A kurzusok résztvevői választ kaphatnak arra a kérdésre is, hogy milyen módon kerülhet közelebb egymáshoz művész, művészeti alkotás és befogadó.
Az egyetemi hallgatók részéről nagy érdeklődés mutatkozik a témák iránt, az előadások azonban olyan kérdéseket boncolgatnak, amelyek a 40 év fölöttiek számára is szellemi élményt nyújtanak - mutatott rá a szakember, hozzátéve: a művészetek iránt vonzódást érző felnőttek a szabadegyetemen bepótolhatják azt, ami fiatal korukban bármilyen okból kimaradt az életükből.
"Az előadóktól nemcsak információt, hanem szemléletet is kapnak" - hangsúlyozta N. Mészáros Júlia. A szabadegyetem bevétele az alapítvány céljait szolgálja. Az alapítvány küldetése az idén elhunyt Hetey Katalin Kossuth-díjas szobrászművész hagyatékának gondozása és Konok Tamás Kossuth-díjas festőművész életművének feldolgozása - fogalmazott az alapítványi elnök.
Rózsafa, emlékkönyv, egyedi, kézműves apróság – ilyen, és ehhez hasonló ajándékokkal készülnek az érettségi előtt álló, ballagó diákok az osztályfőnöknek. Vannak olyan iskolák, ahol minden pedagógus kap valami kis apróságot, de arra is akad példa, ahol nem szokás az ajándékozás.