Budapest legjobb egyetemi klubjai: így bulizhatod körbe a várost Felsőoktatás
Eduline

Budapest legjobb egyetemi klubjai: így bulizhatod körbe a várost

Körülnéztünk Budapest egyetemi klubjaiban: a kis, zajos kocsmától a harsogó diszkóig sokféle helyre eljutottunk, és szinte mindegyiket tudtuk is valamiért szeretni, de azért lehet rangsorolni a felhozatalt.

Sarki törzskocsmától az ezres befogadóképességű, dörömbölő diszkóig sok mindent lehet egyetemi klubként definiálni. Mi a budapesti kínálatból válogatva igyekeztünk mindenfélét meríteni, hogy megtudjuk, hol érezheti magát a legjobban a hámból kirúgó hallgató. A felhozatal korrektnek bizonyult, de kisebb-nagyobb különbségek azért vannak, sőt az is kiderült, hogy nem mind egyetemi szórakozóhely, ami annak látszik.

Klasszikus klubhelyiség: Kinizsi Africafe
Varga Jenő Kollégium, IX. Kinizsi utca 2-6.

Kinizsi Africafe

Enteriőr: A név alapján ne nagyon élje bele magát senki, hogy Kittenberger Kálmán nyomdokaiba léphet a közgázos kollégium pincehelyiségében, mert az afrikai dekoráció kimerül néhány faragott maszkban és más hasonló izében. Amúgy egy elég steril, de nagyon tiszta és aránylag barátságos klubhelyiség.

Közönség: Látogatásunk idején szinte teljesen üres a placc, de amúgy közgázos törzshely létére nyitott a kívülállókra is.

Sör: A hibahatáron belül vizezik. Nem kell túl sokat meginni belőle, hogy ártson, viszont nagyon sokat kell meginni, hogy másnap is rossz legyen.

Mire jó: A megfelelő időpontban nyugodtan le lehet ülni egy sörre, és el is lehet hozzá kajálgatni úgy kocsmai szinten, mert kapható korrekt hot-dog, melegszendvics és sültkrumpli. Szoktak lenni ezen kívül zenés-táncos bulik is, úgyhogy ilyesmiben is lehet gondolkodni, bár erre azért jobb helyet is el tudunk képzelni.

Verdikt: Az egyetem hallgatóinak, kollégistáknak ideális. Kívülállóként megfelelő, ha épp arra járunk, de nem varázsol el.

Definitív egyetemi szórakozóhely: Könyvtár Klub
V. Múzeum krt. 4.

Könyvtár Klub

Enteriőr: A BTK-s bulihely leginkább talán pub akar lenni, és jól csinálja, mert annak is tűnik: meleg színek uralkodnak, a fényviszonyok ideálisak, és egyszerűen jól esik végigtekinteni rajta. Ránézésre az elrendezése is kellemes, a hosszú terem egyik végében a színpad, a másikban a pult áll, plusz van még egy afféle oldalhajó is, de az asztalok miatt elég zsúfolt az egész, és nehéz benne közlekedni, a pódium előtt meg nagy a tolulás, és semmit nem látni. Ergo ülni a legjobb.

Közönség: Teltházba ütközünk, a publikum nyugodtan nevezhető jellemzően egyetemistának, azon belül pedig BTK-snak is, bár egy programozó exkollégával is összefutunk, aki biztosan nem jár titokban skandinavisztikára, szóval bárki betévedhet. És be is téved.

Sör: Kicsit kevésbé vizes az előzőnél, ár/érték arányban az egyik legjobb az egész mezőnyben.

Mire jó: Szinte tökéletesen egyensúlyozik a nyilvános szórakozóhely és az egyetemi klub között. Élőzenével is szolgál, úgyhogy lehet jönni koncertre, de be lehet ülni csak úgy dumálni és sörözni is. Ismerkedésre viszont alkalmatlan, ezt igazolja az a két-három ember is, aki egyedül támasztja a falat és nagyon szomorú.

Verdikt: 30 alatt mindenki kipróbálhatja. Persze 18 év alatt senki ne akarjon alkoholt és dohányárut venni, sőt maradjon otthon.

Príma kocsma: HaBár
Baross Gábor Kollégium, XI. Bartók Béla út 17.

HaBár

Enteriőr: A szocreál portát elhagyva nyomasztó alagsori folyosókon vezet az út a közlekedésmérnökök csehója felé, az ajtón belépve azonban egy meglepően kellemes hely fogad. Semmi különös nincs benne, csak egy pult, egy darts-tábla meg faasztalok és -padok, de mindez együtt elég ahhoz, hogy olyan eldugott, zajos kiskocsma legyen a HaBárból, amilyenbe minden jóérzésű ember vágyik.

Közönség: Első blikkre elég belterjesnek látszik, még mackónadrágos kollégisták is vannak. Kicsit mintha ki is néznének, de aztán lassan megtelik a hely (azoknak a kedvéért, akiknek előítéleteik vannak amiatt, hogy műszakis klubról beszélünk: egyenlő arányban jönnek a pasik és a csajok), és oldódik a hangulat. Ennek ellenére megmarad a zártkörűség érzete, de ez nem is baj.

Sör: Nagyon hideg és nem túl bubis, de iható.

Mire jó: Itt is van egy DJ-pult, de ez sem az a hely, ahova táncolni és tombolni érkezik az ember. Arra viszont tökéletes, hogy iszogasson, beszélgessen, és egy Unicumért számot kérjen a pultnál.

Verdikt: Szinte sajnáljuk, hogy nem jártunk a közlekedésmérnöki karra, mert ez az a hely, ahova minden nap jó lehet beülni. Nálunk nyert.

Nevezhetjük presszónak is: Ars Presso
Martos Flóra Kollégium, XI. Stoczek u. 5-7.

Enteriőr: Az utcára néző, földtől plafonig érő üvegtáblákat takaró nehéz függöny rém randa, de kellemesen kirekeszti a külvilágot az oszlopokkal taglalt, hosszú teremből, ahol a vegyészek gyülekeznek. A helyiség a nyolcvanas évek szállodáinak rendezvénytermeit idézi, a pult szerényen húzódik meg a legvégében, a középpontban pedig a temérdek csocsóasztal áll. Van benne valami ridegség, ugyanakkor mégis jópofa az oszlopokra rakott feliratoknak és hirdetményeknek köszönhetően, amelyek közül a legjobb egy A4-es lap, „KEVERT ÚJRA!” felirattal.

Közönség: Helyieknek tűnnek, és ők is furcsán néznek egy kicsit az idegenekre, pedig legjobb tudomásunk szerint ezen a helyen mindenki megfordul legalább egyszer az életében, függetlenül attól, hogy könyvtárosnak vagy biomérnöknek készül.

Sör: Fel sem tűnt, hogy megittuk. Ez legalább annyira pozitívum, mint amennyire negatívum.

Mire jó: Itt is szoktak zenés-táncos bulik lenni, és a hely alkalmas is erre, de sportközvetítéseket is kínál, és persze kiemelt csocsóközpontként is ismert. Szóval multifunkciós.

Verdikt: Nem hozza lázba az embert, de meg lehet szokni és szeretni is. Inkább csak hívásra érdemes érkezni, de úgyis hívni fog valaki.

Diszkó, és kész: Morrison’s Közgáz
IX. Fővám tér 8.

Morrison's Közgáz

Enteriőr: A Közgáz Pince bolthajtásos katakombarendszerét mindenki ismeri. Amióta a minden napra „fantasztikus italakciót” hirdető szórakozóhely-hálózat uralja, beköltözött a popkultúra is: a falakra Super Mariók, Elvis Presley-k és hasonlók vannak festve, ami jól néz ki. Lehet üldögélni is, de a hangsúly a tánctéren van, meg a nagy, négyoldalú pulton. A ruhatár egyébként a kabátjainkkal együtt elköltözött, míg mi bent voltunk, aztán a bejárat is átkerült máshova, de erről senki nem szólt, úgyhogy kifelé egy rövid ideig a Kocka című filmben éreztük magunkat, és kicsit attól is féltünk, hogy az ajtón kilépve mondjuk Zürichben találjuk magunkat, de nem.

Közönség: Na, ez itt a kardinális kérdés. A környéken mindenfelé azt kérdezgetik az embertől, hol a Morrison’s „három”, tehát nyilván nem a közgázosok gyülekeznek, és befelé menet szembetalálkozunk egy csalódott csoporttal is, akik azért távoznak, mert „tele van a hely 14 évesekkel”. Ez így persze túlzás, de az tény, hogy ez már egy átlagos szórakozóhely a hozzá való közönséggel. Nem kell hozzá kék diákigazolvány, de kedvezmények járnak érte.

Sör: Az akciósból veszünk, de a felét ott is hagyjuk, mert nagyon híg, és kénes szaga van. Talán gyógyvíz dolgozik benne?

Mire jó: Koncertre menni, ha épp van koncert (gyakran van), továbbá olcsón berúgni (vagy azt hinni, hogy berúgtunk), táncolni és ismerkedni. Figyelem: 21 óra után van belépő, és a boldog órák lejártával be tudnak drágulni az italok.

Verdikt: Az menjen, akit érdekel valamelyik koncert, vagy szeretne olcsón berúgni, táncolni és ismerkedni olyanokkal, akik szeretnének olcsón berúgni, táncolni és ismerkedni.

Bus András
eduline

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni” Közoktatás Székács Linda

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni”

Bóják között szlalomozó, alagutakon átbújó macskák. Így is lehet irodalmat tanulni vagy épp kötelező olvasmányokból számot adni a Terápiás és Segítő Macskákért Alapítvány rendhagyó irodalomóráján. A tanulás így nem csak szórakoztató, de észrevétlen is lehet, és olyan gyerekek is bevonódnak az órákba, akik általában vagy nem szólalnak meg, vagy a zavaró viselkedésükről ismertek.