Bajban vannak a nagy múltú brit egyetemek? Felsőoktatás
Eduline

Bajban vannak a nagy múltú brit egyetemek?

A világ legjobb 200 egyeteméből 72 az Egyesült Államokban van, a brit intézmények pedig szépen lassan lemorzsolódnak – így lehetne röviden összefoglalni a Times Higher Education (THE) című brit felsőoktatási szakfolyóirat most publikált egyetemi rangsorát. Igaz, alig egy hete egy másik cég, amely korábban a brit lappal közösen készítette el a listát, még egészen más rangsorral rukkolt elő.

Idén is az amerikai elitképző, a Harvard bizonyult a legjobb egyetemnek a THE rangsorában. A szeptember 16-án publikált rangsorban az első tíz intézmény között csak az Egyesült Államok és Nagy-Britannia felsőoktatási intézményei szerepelnek, míg a legjobb húszba rajtuk kívül csak egy svájci és egy kanadai intézmény került be - áll a THE oldalán. A legjobb kétszázban idén sem szerepel magyar egyetem. (Múlt hónapban egy sanghaji rangsorba még be tudott kerülni az ELTE és a Szegedi Tudományegyetem, igaz ott a legjobb 500 egyetemet próbálták rangsorolni.)

A toplista megjelenését követő elemzések talán legfontosabb megállapítása, hogy Nagy-Britanniának, mint a világ második számú felsőoktatási nagyhatalmának napjai meg vannak számlálva és néhány éven belül a már most hihetetlenül erős Egyesült Államok és Ázsia egyszerűen "ledarálja". A britek így is már csak 29 intézménnyel kerültek be a legjobb 200-ba (szemben a 72 amerikaival), a legjobb 50-ben pedig mindössze 5 egyetemük szerepel.


A tavalyi eredményekhez hasonlóan a legjobbnak a Harvard bizonyult, a kaliforniai egyetem a második, a massachusetts-i a harmadik. Őket követi a sorban a Stanford, a Princeton, a brit Cambridge Egyetem és Oxford Egyetem, a Berkeley, az Imperial College London és tizedikként a Yale. Az első húszba az amerikai és brit intézmények közé csak a zürichi ETH és a kanadai Torontói Egyetem került be.

A brit intézmények mellett az európai egyetemek közül a zürichi ETH mellett még a párizsi Ecole Normale Supérieure intézménye a 39. helyen szerepelt, 43. megosztott helyen a német Göttingeni Egyetem, illetve a svéd Karolinska Intézet, valamint a 48. helyen a svájci École Polytechnique található a legjobb ötvenben.

A tavalyi hathoz képest Japán idén csak két intézménnyel képviselte magát az első száz között, míg Ausztrália öt, Kanada négy, Svájc, Franciaország, Németország és Kína három egyetemmel, illetve Hong Kong kettővel.

Az idei rangsor azért is meglepő, mert alig egy hete egy másik cég, a brit QS is kijött egy ranglistával, amiben feltűnően jól szerepeltek a szigetországi egyetemek, többek között először sikerült a Cambridge-nek az első helyet megszereznie a Harvard megelőzésével. A QS szakértője akkori nyilatkozataiban kiemelte, hogy az angol egyetemek kivételesen jó évet zártak és minden eddiginél több intézményük van bent a legjobb százas, illetve kétszázas listában. A véleménykülönbség azért is meglepő, mert évek óta a két cég együtt készítette és publikálta a rangsorokat, 2010 az első év amikor már külön-külön jöttek ki ezekkel.




eduline/edupress

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.