Nevetségesen alacsonyak a magyar rektori fizetések? Felsőoktatás
Eduline

Nevetségesen alacsonyak a magyar rektori fizetések?

Pár napja hozták nyilvánosságra a magyar felsőoktatási intézmények vezetőinek fizetését, így derült ki hogy az oktatási tárca alá tartozó 29 intézmény első embereinek fizetése havi szinten 56 millió forinttal terheli az államkasszát. A ránézésre magas összeggel kapcsolatban azért nem árt, ha tudjuk: egy magyar rektor nagyjából tizedannyit keres, mint nyugatabbra élő kollégája.

 

Szabó Gábor, az SZTE rektora a hazai csúcstartó

Sokat keresnek a rektorok?  Ez persze megítélés kérdése, a tisztánlátás azonban itt is hasznos lehet. A nyilvánosságra hozott bruttó összegekből kevesebb, mint a fele vándorol a rektorok zsebébe.

Így, ha az egyéb plusz juttatásokat nem számoljuk, akkor mindössze tíz olyan felsőoktatási felsővezető van az országban, aki egymillió forintot meghaladó munkabért visz haza. A többiek ennél kevesebbet kapnak kézbe, és  450 ezertől 900 ezerig terjedő nettó fizetéssel gazdálkodhatnak.

A legmagasabb magyar rektori fizetés bruttó 3 millió 487 ezer forint, míg a legalacsonyabb 935 ezer forint.

Összehasonlításképpen, egy átlagosnak mondható amerikai egyetem vezetőjének juttatási csomagja évi négy-ötszázezer dollár, amely a dollár aktuális árfolyamával számolva havi hét és fél millió forintnak felel meg. Ez a fizetés tényleg valahol a középmezőnyben helyezkedik el, vagyis van ettől lejjebb, de sokkal feljebb is.

Az USA-ban már két éve „borult a bili”

Azt azért nem mondhatjuk, hogy az átlag amerikai és nyugat-európai állampolgárt nem idegesíti, ha a felsővezetők (így a rektorok is) csillagászati összegeket keresnek. Azt viszont igen, hogy mivel a magyarnál fejlettebb demokráciákban nem újkeletű dolog az állami szektor fizetéseinek nyilvánosságra hozatala, az embereknek volt idejük hozzászokni ahhoz, hogy a kiemelt felelősséggel járó, magas tudományos fokozatot és nagy munkatapasztalatot igénylő állások betöltőit megilleti az átlagosnál jóval magasabb fizetés. Éppen ezért az Elbán túl, a rektori fizetéseket rossz szemmel nézők egészen más alapokra helyezik kritikus megnyilvánulásaikat: eszükbe sem jut felhánytorgatni például azt, hogy egy egyetem vezetőjének fizetéséből hány kisnyugdíjas kaphatná meg havi juttatásait. A nehezményezők leginkább – csakúgy, mint sok más esetben – az állam túlköltekezését ostorozzák. 

„Ezekben a nehéz gazdasági időkben az nadrágszíj szorosabbra húzása úgy látszik, csak a családokra és a hallgatókra vonatkozik, nem pedig az egyetemi vezetőkre” – kommentálta egy republikánus szenátor az Egyesült Államokban a Chronicle magazin értesüléseit, mely szerint a 2007-2008-as tanévben ötvenkilenc állami tulajdonú egyetem vezetőjének fizetése haladta meg éves szinten a félmillió dollárt, míg a megelőző évben ugyanezt a határt „csak” negyvenhárman ugrották meg.

A két évvel ezelőtti adatok szerint az USA-ban a nyolc legjobban fizetett rektor közül három nő volt. A első helyezett az Ohio State University vezetője volt, a maga 1 millió 346 ezer dolláros jövedelmével, ez átszámolva 22 millió 433 ezer forintot jelent havonta. A leginkább megfizetett rektor asszony pedig a University of Michigan első embere volt, ő évi 760 ezer dollárt vihetett haza. Magyar szemmel ezek az összegek még akkor is megdöbbentően magasak lehetnek, ha tudjuk, hogy az amerikai rektorok fizetési csomagjában természetesen benne vannak a plusz juttatások, a nyugdíjjárulékok, valamint a ház és gépkocsi használat is.

A brit rektorok nagy része jobban fizetett, mint a miniszterelnök

Az amerikai közvéleményt két éve borzolta fel az a kutatás, amely kimutatta, hogy az állami egyetemek vezetőinek fizetése sokkal gyorsabb ütemben nő, és jóval rugalmasabb felfelé, mint a felsőoktatás magánszektorában dolgozó kollegáiké. A brit Guardian azonban idén márciusban jelentetett meg egy cikket arról, hogy mintegy  80 szigetországi egyetem vezetőjéről mondható el: jobban keres, mint a miniszterelnök. A lap számokkal is alátámasztotta ezt a megállapítást. Értesüléseik szerint az ország legjobban fizetett rektora évi 474 ezer angol fontot keres (ez kb. havi 13 millió 400 ezer forintnak felel meg), szemben a miniszterelnök 197 ezres éves munkadíjával (havi 5 millió 600 ezer forint).

A lap – egyebek mellett – arról is beszámol, hogy a magas rektori fizetések mellett további mintegy 4000 egyetemi tisztségviselő, illetve vezető beosztásban dolgozó keres évi 100 ezer font fölött, köztük akadémiai adminisztrátorok és konzulensek is. A brit rektori csúcsfizetést egyébként a London Business School első embere kapja, míg a leghíresebbnek számító Oxford a hetedik ugyanezen a listán.

 

Kanaki Anna

eduline