"Százszázalékosan még akkor sem szabad arra következtetni, hogy megtörténik a bűntény, ha az illető vallomást tesz” – mondta kriminálpszichológus szakértőnk a nemrég letartóztatott S. Ábel ügye kapcsán. Éppen ezért szerinte a szakemberek számára annak bizonyítása lesz a legnehezebb, hogy a tervezett bűntény bekövetkezett volna.
„Gyűlölködöm, tehát vagyok” – olvasható a nemrég letartóztatott S. Ábel blogjában, akit azzal gyanúsítanak, hogy tömegmészárlásra készült Budapesten. A huszonkét éves, és szörnyűként megélt éveiért elégtételt venni akaró joghallgató huszonkét embert tervezett meggyilkolni, helyszínként az ELTE Jogi Kara, a Westend illetve az Allee bevásárlóközpontok merültek fel.
A fiú a „bosszúhadjárat” elemeiről el-el csepegtetett információkat, megjegyzéseket ismerőseinek. Nekik nem csak ez tűnt fel, hanem S. Ábel egyre agresszívabb, zaklatott állapota is. Mindehhez jött az is, hogy a problémásnak tűnő hallgató fegyvert birtokolt, lőórákra járt, és indulattól fröcsögő verseket jelentetett meg blogjában: „A ti csicska világotok/Nekem csak tanulmányút./Utána hibátlan lényem/Tökéletes térbe jut” – írta például nem kis önimádattól hajtva. Más részekből is kiderül, hogy önmagát mindenki fölé helyezte: „Vándor, aki sértődötten tovább állsz ennek a – megalapozottan – öntelt istenségnek a blogjáról, ha esetleg meg akarod köszönni, hogy olvashatsz Tőlem származó írásokat az internet világában, arra csak annyit tudok mondani: Szívesen, van mit!”. A blogján Arszáknak nevezte magát, utalva az indoiráni népek közé tartozó pártusok ie. két-háromszáz évvel ezelőtt élt vezérére.
S. Ábel realitásérzékének hiányát az ismerősök érzékelték, és megkeresték Végh József kriminálpszichológust. Mint ismeretes, ő értesítette a rendőrséget. A fiút azután vették őrizetbe, hogy az is kiderült: nem sokkal ezelőtt lakóházában gázpisztollyal lövöldözött. A házkutatás során az egyetemista lakásában egy kilenc milliméteres, engedéllyel tartott Parabellum fegyvert és gázpisztolyt találtak. Számítógépén – melynek háttérképeként az 1999-es coloradói Columbine középiskolában történt iskolai vérengzést ábrázoló fotó jelent meg – számos információ volt található az utóbbi évek híres ámokfutásairól. A rendőrség a családdal is kapcsolatba lépett, és a nyilvánosság megtudhatta azt is, hogy a labilis idegzetű fiatalember korábban pszichiátriai kezelés alatt állt.
Az eset kapcsán többször elhangzott, hogy „nem sok”, sőt csupán „egy szikra” kellett volna ahhoz, hogy a terv gyilkosságsorozatba forduljon, majd a fiú önmagával is végezzen. Végh József többször is úgy nyilatkozott, hogy a fiú különösen agresszív, feldühödött állapotban volt. S. Ábel a rendőröknek beismerő vallomást tett, ám később visszavonta azt.
Mindazonáltal kérdéses, hogy valójában bekövetkezett volna-e a tragédia. Hiszen még ha minden jel is egy bűntény jövőbeli elkövetésére utal, akkor sem lehet teljességgel kizárni, hogy az akár a körülmények összjátéka miatt, vagy azért nem következik be, mert a tettes-jelölt végül letesz szándékáról.
„Mindez csupán spekuláció, százszázalékosan még akkor sem szabad arra következtetni, hogy megtörténik a bűntény, ha az illető vallomást tesz” – mondta Münnich Iván kriminálpszichológus az eduline-nak. Nagyon nehéz utólag felmérni, milyen állapotban lehetett az illető az őrizetbevétel előtt – véli Münnich, utalva arra, hogy a szakemberek számára az egyik legnehezebb feladat bizonyítani, hogy egy tervezett bűntény bekövetkezett volna. A kriminalisztikai szakirodalom nem is ismer ilyen, iskolai vérengzéssel kapcsolatos esetet.
Leghíresebb iskolai vérengzések |
1999. április 20. A coloradói Columbine középiskolában Eric Harris és Dylan Klebold tizenkét társukat végezték ki, huszonegyet megsebesítettek, majd öngyilkosok lettek. |
2002. április 26. |
2007. április 17. |
Ahhoz, hogy valaki idáig jusson, súlyos és a külvilág számára is észrevehető gyerek- vagy kamaszkori frusztrációk vezetnek. Ezeket az önértékelési zavarokat, feltűnősködést, súlyos egyéni sérelmek megbosszulására utaló jeleket idejekorán észre lehet venni, fel lehet figyelni rájuk – hangsúlyozta Herzog Mária szociológus az Index-nek.
A közeljövőben S. Ábelt elmeorvosi vizsgálatnak vetik alá, és az ítélkezést minden valószínűség szerint befolyásolja, mennyire találják súlyosnak feltehető betegségét. Ha nem látják beszámíthatónak – azaz olyasvalakinek, aki viselkedését képes kontrollálni – úgy kényszergyógykezelésnek is alávethetik. Minden bizonnyal cukorbetegségét is górcső alá veszik, e kórról ugyanis ismeretes, hogy súlyos indulatzavarokat okozhat.
A fiút ugyanúgy az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetben figyelik meg, ahol azt a 23 éves pécsi egyetemistát, aki november végén lövöldözni kezdett a Pécsi Tudományegyetem Biofizikai Intézetében. Egy társát meggyilkolta, és egyet életveszélyesen megsebesített. A fiatal fiút több emberen elkövetett gyilkossági kísérlettel gyanúsítja az ügyészség.
eduline