Jobban teljesítenek a KRESZ-vizsgákon azok, akik online kurzuson sajátítják el a közlekedési szabályokat, sőt az online KRESZ-tanulást választók az első gyakorlati vizsga letételekor is jobban teljesítenek, mint a hagyományos, "tantermi" képzések résztvevői.
A leendő járművezetők képzése 2012 óta végezhető online tananyagokkal, és ma már a 1000 hazai autósiskola több mint 80%-a használ ilyet az oktatás során. „A közlekedési hatóság (Nemzeti Fejlesztési Minisztérium) által akkreditált e-learning KRESZ-tananyagok teljes egészében kiváltják a tantermi képzést, de vannak olyan változatok is, amelyek a tanteremben tanulók tudásának elmélyítését és vizsgára felkészülését segítik” – idézi az E-Educatio Információtechnológia Zrt. közleménye Szőcs Károly vezérigazgatót.
Az online KRESZ-tananyagokat használók száma évről évre nő, 2017-ben már meghaladja a 110 ezret. „Idén 72 ezer tanuló választotta az akkreditált e-learning tananyagot elméleti képzésként, akik közül 52 ezren a B kategóriás jogosítvány megszerzését tűzték ki célul. Ez azt jelenti, hogy becsléseink szerint ma már a vezetők közel fele a távoktatási képzést választja, miközben a tantermi tanulóknak is közel 40%-a használja online tananyagainkat” – mondta vezérigazgató.
Több időt szánnak a tanulásra
„Jól mutatja, a leendő járművezetők mennyire szívesen használják az online tanulást, hogy tulajdonképpen több időt szánnak az e-learning KRESZ-tananyagra, mint a kötelező tantermi óraszám. Számokban ez azt jelenti, hogy a kötelező 28 tantermi órával szemben - ami egyébként 45 perces - az e-learning tananyaggal átlagosan 32 teljes órát töltenek. Ezek a plusz órák azonban bőven megtérülnek, hiszen ilyenkor nem kell elmenni az oktatás helyszínére, és persze a tantermi képzés mellett is szükség van otthoni felkészülésre. A távoktatás időhatékonysága tehát összességében sokkal kedvezőbb, kevesebb időt kell a jogosítványszerzésre fordítani” – mondta Szőcs Károly.
A közlekedési hatóságtól származó adatok alapján a 2017 első 8 hónapjában regisztrált B kategóriás vizsgaeredmények azt mutatják, hogy az e-learning képzési formában tanulók első elméleti vizsgájának 72%-os sikeressége 17%-kal meghaladta a tantermi tanulók átlagát (55%). Sőt, az online KRESZ-tanulást választók az első gyakorlati vizsga letételekor is jobban teljesítettek a tantermi átlagnál: 59% sikeres vizsgázó az 55%-kal szemben.
Több tízezer forintos kiadást jelent a jogosítvány megszerzése
A legtöbb budapesti autósiskolában 150 ezer forintért hirdetik az "akciós" tanfolyamokat, vagyis legalább ennyit kell fizetniük azoknak, akik B kategóriás jogosítványt szereznének. Ha elsőre nem sikerül valamelyik vizsga, ezért pótórákat kell venni, vagy "normál" árú tanfolyamra iratkoztok be, akár 200 ezer forintot is elvihet a jogsiszerzés.