Mennyit ér a jogi diploma? Ennyit keresnek a pályakezdők Felnőttképzés
Eduline

Mennyit ér a jogi diploma? Ennyit keresnek a pályakezdők

Mennyit keresnek, és milyen elhelyezkedési esélyekkel indulnak a pályakezdő jogászok? Megjelent a 2013-as diplomás-pályakövetés adatait összegző tanulmány. Íme, a részletek.

A diplomás-pályakövetési rendszer 2013-as adatait (az intézményi adatokat lásd keretes írásunkban) összefoglaló tanulmány szerint a különböző egyetemeken, főiskolákon végzett, Magyarországon dolgozó jogászok átlagosan nettó 181 230 forintot keresnek havonta. Az összes tudományterület átlagát - 169 310 forint - tekintve ez nem rossz, a jogi végzettségűeket ugyanakkor megelőzik az informatikai (231 510 forint), a műszaki (195 370) és a gazdaságtudományi (193 450) diplomások. Milyen diplomával lehet a legjobban keresni? Részletes összefoglalónkat itt találjátok.

A 2013-as felmérés adatai szerint a jogi karokról kikerülők átlagosan 3,63 hónap alatt találnak állást - ez rövidebb, mint az összes hallgató körében mért 4,04 hónap. A jogászokat megelőzik ugyanakkor az orvos- és egészségtudományi (2,41 hónap) és az informatikai (3,19 hónap) szakon (3,73 hónap) végzett hallgatók. Mennyit ér a bölcsészdiploma? Erről itt olvashattok.

A felmérés
A 2013-as diplomás-pályakövetési adatok a 2008-ban, 2010-ben és 2012-ben végzett hallgatók munkaerő-piaci tapasztalatait mutatják: a pályakezdőknek egy online kérdőívet kellett kitölteniük. Az intézmények közül azoknak az adatai elérhetőek, amelyekben a válaszadási arány meghaladta a tíz százalékot. Ez átlagosan 16,3 százalékos volt - a felmérésben összesen 24 233-an vettek részt.

A pálykazdők jogászok körében alacsony a munkanélküliség: a válaszadáskor mindössze a volt hallgatók 3,3 százalékának nem volt állása. Csak az orvos- és egészségtudományi karokon végzetteknél volt ennél alacsonyabb - 3,1 százalékos - az arány, míg az összes friss diplomás közül minden hatodik volt munkanélküli.

Egészen más szakterületen a végzett jogászok 7,3 százaléka helyezkedett el: a pályaelhagyók aránya csak az orvos- és egészségtudományi (4,9 százalék), illetve az informatikai (6,2 százalék) diplomások körében alacsonyabb. Az összes tudományterület átlaga 14,6 százalék.

Felsőfokú végzettséget nem igénylő munkakörben a jogászok közül helyezkednek el a legkevesebben: a pályakezdők 7,8 százalékának van olyan állása, amelyhez nem feltétel a diploma. A joghallgatókat az informatikai (10,8 százalék), illetve az orvos- és egészségtudományi (11 százalék) végzettségűek követik. A 2013-as felmérésben részt vevők körében 17,6 százalékos azoknak az aránya, akik nem felsőfokú végzettséget igénylő munkát végeznek.

Intézményi adatok

A Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán végzett jogászok átlagosan havi nettó 156 760 forintot keresnek, és négy hónap alatt találtak állást. A válaszadáskor a friss diplomások 6,6 százaléka volt munkanélküli. Más szakterületen a végzettek 5,6, felsőfokú végzettséget nem igénylő munkakörben 7,9 százalékuk helyezkedett el.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán végzettek nettó 190 410 forintot visznek haza havonta, és 2,87 hónap alatt tudtak elhelyezkedni. A válaszadáskor munkanélküliek aránya 3,6 százalék volt. A volt hallgatók öt százalékának van olyan állása, amely nem kapcsolódik a végzettségéhez, nem diplomás munkakörben pedig 7,7 százalékuk dolgozik.

A Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának végzett hallgatói átlagfizetése nettó 153 780 forint havonta - a friss diplomások 5,39 hónap alatt találtak állást. A válaszadáskor a pályakezdők 3,4 százalékának nem volt munkája, más szakterületen 5,7 százalékuk, felsőfokú végzettséget nem igénylő munkakörben pedig 14,5 százalékuk helyezkedett el.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karán végzettek nettó 198 020 forintot keresnek havonta, és 3,28 hónap alatt találtak munkát. A munkanélküliek aránya a válaszadáskor 3,1 százalék, a pályaelhagyóké pedig 5,3 százalék volt. Olyan állásban, amelyhez nem feltétel a diploma, a volt hallgatók 6,7 százaléka helyezkedett el.

A Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának volt hallgatói átlagosan nettó 181 980 forintot visznek haza havonta, és 3,87 hónap alatt találtak állást. A válaszadáskor a friss diplomások 2,4 százalékának nem volt munkája, más szakterületen 4,2 százalékuk, felsőfokú végzettséget nem igénylő munkakörben pedig 11,5 százalékuk helyezkedett el.

A győri Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karán végzett pályakezdők átlagbére havi nettó 146 ezer forint - a friss diplomások átlagosan 2,63 hónap alatt tudtak elhelyezkedni. A válaszadáskor a volt hallgatók 10,5 százaléka volt munkanélküli, a pályaelhagyók aránya 4,9 százalék, a nem diplomás munkakörben dolgozóké pedig 4,9 százalék.

A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának volt hallgatói átlagosan nettó 167 150 forintot keresnek havonta, és 3,65 hónap alatt találtak állást. A válaszadáskor a pályakezdők 6,4 százaléka volt munkanélküli. Más szakterületen 7,8 százalékuk, felsőfokú végzettséget nem igénylő munkakörben 11,8 százalékuk helyezkedett el.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.