Megszűnik a felsőfokú szakképzés: ilyen szakokra jelentkezhettek 2013-ban Felnőttképzés
Eduline

Megszűnik a felsőfokú szakképzés: ilyen szakokra jelentkezhettek 2013-ban

2013 szeptemberétől megszűnik a felsőfokú szakképzés, helyette felsőoktatási szakképzésre jelentkezhettek. Milyen szakok indulnak? Miért éri meg elvégezni a kétéves képzést? Hány pontot kell szerezni a felvételin? Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.

Felsőoktatási szakképzést csak egyetemek és főiskolák szervezhetnek: a képzés kétéves, és bár záróvizsgát kell tenni a negyedik félév végén, diploma továbbra sem jár érte. Azoknak a képzéseknek a teljes listáját, amelyek állami ösztöndíjas és nappali tagozatos formában is indulnak, itt találjátok.

Ha azonban a képzés elvégzése után ugyanazon a területen jelentkeztek alap- vagy osztatlan szakra, a megszerzett kreditek 75 százalékát beszámítják (a kétéves képzés alatt 120 kreditet kell összegyűjteni, tehát 90-et számítanak be). Az intézmények csak akkor indíthatnak felsőoktatási szakképzést, ha ugyanazon a szakterületen alap- vagy osztatlan képzést is szerveznek, ezért csökken az elérhető képzések száma: erről itt olvashattok.

2013 szeptemberében állami ösztöndíjas, nappali tagozatos formában gazdasági, jogi, informatikai, orvosi, agrár, társadalomtudományi, pedagógiai és művészeti-művészetközvetítési területen indulnak felsőoktatási szakképzések: a teljes listát itt nézhetitek meg.

Pontszámítási szabályok

Ahhoz, hogy bekerülhessetek egy felsőoktatási szakképzésre, legalább 200 pontot kell összegyűjtenetek az emelt szintű érettségiért kapott többletpontokkal együtt, de a más jogcímen szerzett többletpontok nélkül.

Az alap- és osztatlan képzésekkel ellentétben a felsőoktatási szakképzéseken nemcsak az érettségi pontokat, hanem a tanulmányi pontokat is meg lehet duplázni. A háromféle lehetőség – az érettségi pontok, a tanulmányi pontok megduplázása, illetve a kettő összeadása – közül mindig a legmagasabbal számolnak.

Ha a felsőoktatási intézmények megadtak kötelező érettségi tárgyakat, az érettségi pontokat azokból kell számolni - ha nem, akkor a bizonyítványban szereplő két legjobb eredményből áll össze a pontszám.

A végleges felvételi pontszámhoz mindhárom esetben hozzá kell adni a többletpontokat (kivéve: az Országos Képzési Jegyzékben szereplő emelt szintű vagy felsőfokú szakképesítésért, az Országos Szakmai Tanulmányi Versenyen elért helyezésért, illetve az Országos Művészeti Tanulmányi versenyek alapján járó többletpontokat). A pontszámítás szabályairól szóló részletes összefoglalónkat itt olvashatjátok el, a 2013-as felvételiről szóló összes cikkünket pedig itt találjátok.