Milliárdosok iskolája: mit tanultak a világ leggazdagabb emberei? Felnőttképzés
Eduline

Milliárdosok iskolája: mit tanultak a világ leggazdagabb emberei?

Az IKEA alapítója már ötévesen saját "vállalkozást" vezetett, Kína leggazdagabb embere eredetileg egyetemi tanárként dolgozott - öt olyan milliárdost mutatunk be, akik nem a szakmájukban lettek sikeresek.

Jack Ma

A 49 éves kínai vállalkozó már gyerekkorában rajongott az angol nyelvért és a nyugati kultúráért, ezért reggelente háromnegyed órát biciklizett egy hotelig, hogy beszélgethessen a turistákkal.

Bár kétszer is elutasították a felvételin, végül bekerült a hangcsoui egyetem angoltanári szakára, később pedig egyetemi tanár lett angol és nemzetközi kereskedelem szakokon. Az elsők között volt, aki felismerte, hogy a nemzetközi üzletek jövője az internet, így a 90-es évek végén létrehozta az Alibabát, és ezen belül több olyan honlapot, amelyekkel kínai üzletek kereshettek külföldi ügyfeleket. Ma már 22 milliárd dolláros vagyona van.

Dani Johnson

21 évesen, hajléktalanként egy hawaii bárban volt pincérnő, a gyerekkorában elszenvedett bántalmazások és drogproblémái miatt pedig az öngyilkosságot fontolgatta, amikor megváltozott az élete. Jelentkezett egy állásra, és elkezdett fogyókúrás termékeket árulni a helyieknek. Eleinte sem telefonszáma, sem levelezési címe nem volt, ahol a megrendeléseket fogadhatta volna, így a helyi italbolt címét használta, egy hónap alatt mégis 4000 dollárt, azaz csaknem egymillió forintot keresett.

Két év múlva országszerte tizennyolc fogyókúrás boltot nyitott, végül milliókat érő, sikeres vállalkozást tudott eladni. Ma már öt céget vezet, dollármilliomos, és jótékony célokkal járja a világot.

Dan Bilzerian

A 33 éves Bilzerian 100 millió dolláros (körülbelül 24,5 milliárd forintos) vagyonáról és hedonista életviteléről híresült el, pedig eredetileg az amerikai haditengerészetnél szolgált. 19 évesen jelentkezett a különleges erők kiképzésére, amelyről úgy tartják, hogy a világ egyik legnehezebb katonai kiképzése.

A résztvevők alig tíz százaléka teljesíti a többéves megmérettetést, Bilzeriant négy év után, a kiképzés vége előtt pár nappal utasították el. Ezután négy évig a University of Floridán tanult pénzügyet és kriminológiát, de végül ezzel is felhagyott, és kizárólag a pókerezésnek, a szerencsejátéknak, ne meg a költekezésnek él, ezekben ugyanis elég jó.

Ingvar Kamprad

Az IKEA 88 éves alapítója korán kezdte a vállalkozást, ötéves korában biciklivel járta a környéket, és a Stockholmban várásolt száz doboznyi gyufát adta el a szomszédoknak. "Lehet, hogy a profit nagyon kicsi volt, de még mindig emlékszem a nagyszerű érzésre" - emlékszik vissza.

A középiskola utolsó évében, nagybátyja konyhaasztalánál alapította az IKEA-t, ahol az első években töltőtollakat, enciklopédiákat, asztalterítőket és zoknikat árult, a bútorok 1948-ban kerültek a kínálatába. Bár Kampradnak ma már több milliárd dolláros vagyona van, még mindig híresen takarékos: csak a karácsonyt követő leárazásokon veszi meg a csomagolópapírt, újrahasznosítja a teafiltereket, a sót és a borsot pedig éttermekből hozza el.

Sheri és Rich Schmelzer

Kisgyerekes anyaként, "véletlenül" lett milliomos a Jibbitz alapítója. Schmelzer otthon maradt három lányával és a család 12 pár Crocs-papucsával: szórakozásból hozzáláttak, hogy kidekorálják a papucsokat a lyukakba varrt gombokkal és díszkövekkel.

Amikor az apa hazaért, és látta az eredményt, javasolta, hogy építsenek erre egy vállalkozást, hiszen a Crocs több millió papucsot ad el, így valószínűleg meg tudják lovagolni a trendhullámot. Az ötlet olyan jól sült el, hogy maga a Crocs vásárolta meg a céget 20 millió dollárért, és helyet hagytak benne a két alapítónak is.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!