Hogyan lehet híres néhány híd a matematika által? Fejtsd meg a rejtvényt! Felnőttképzés
Eduline

Hogyan lehet híres néhány híd a matematika által? Fejtsd meg a rejtvényt!

Königsberg hídjai sokáig az idegeire mentek a matematikusoknak és a helyieknek, míg nem jött egy bizonyos Euler, aki megtalálta a megoldást. Neked sikerül?

Egy újabb remek fejtörőt köszönhetünk a Ted-Ed-nek, mely ezúttal egy újkori porosz kisvárosba, Königsbergbe (ma Kalinyingrád) kalauzol el minket. A városkában hét kőhíd állt a Pregel-folyó felett, és a városban felmerült a kérdés, hogy miként lehet az összes hídon úgy átkelni, hogy csak egyszer haladj át rajtuk.

Adunk egy kis időt, majd nézd meg a videót lentebb.

Tehát, a "megfejtés" a gráfok felé vitte el azt az Leonhard Eulert, aki egyszerűen felvázolta: a hidakon a kívánt módon áthatolni lehetetlen, ugyanis a 4 különböző szárazföldi "csomópontra" futó hidak száma páratlan, megoldás viszont csak akkor lehetséges, ha páros lenne a kapcsolatként, gráfelméletben élként nevezett hidak száma.

Lőelmélettel, túléléssel, de a történelemmel is képben kell lenniük azoknak, akik honvédelmi alapismeretekből érettségiznek Érettségi-felvételi Székács Linda

Lőelmélettel, túléléssel, de a történelemmel is képben kell lenniük azoknak, akik honvédelmi alapismeretekből érettségiznek

Talán az egyik legkomplexebb érettségi vizsga a honvédelmi alapismeretek, amit feltehetően csak azok választanak, akik katonának állnának vagy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem valamelyik releváns képzésén tanulnának tovább. Nektek sikerülne a középszintű vizsga? Cikkünk végén ezt is tesztelhetitek.