A legfontosabb tudnivalók a felsőoktatási szakképzésekről Felnőttképzés
Eduline

A legfontosabb tudnivalók a felsőoktatási szakképzésekről

2013 szeptemberétől új képzéseket indítanak az egyetemek és főiskolák: a felsőoktatási szakképzések kétévesek, és bár diploma nem jár értük, a kreditek jelentős részét beszámítják az intézmények, ha alap- vagy osztatlan szakon tanultok tovább. Itt találjátok a legfontosabb információkat a képzésekről.

Milyen felsőoktatási szakképzések közül választhattok?

2013 szeptemberétől megszűnik a felsőfokú szakképzés, helyét a felsőoktatási szakképzés veszi át, amelyet csak főiskolák és egyetemek indíthatnak. Összegyűjtöttük, milyen képzésekre jelentkezhettek nappali tagozaton, állami ösztöndíjasként. Itt találjátok a képzések listáját, az intézmények kínálatát pedig a felvin nézhetitek meg.

Milyenek a pontszámítás szabályai?

Ahhoz, hogy bekerülhessetek egy felsőoktatási szakképzésre, legalább 200 pontot kell összegyűjtenetek az emelt szintű érettségiért kapott többletpontokkal együtt, de a más jogcímen szerzett többletpontok nélkül.

Az alap- és osztatlan képzésekkel ellentétben a felsőoktatási szakképzéseken nemcsak az érettségi pontokat, hanem a tanulmányi pontokat is meg lehet duplázni. A háromféle lehetőség – az érettségi pontok, a tanulmányi pontok megduplázása, illetve a kettő összeadása – közül mindig a legmagasabbal számolnak. A pontos szabályokat itt olvashatjátok el.

Miért éri meg elvégezni a kétéves képzést?

Ha a kétéves képzés elvégzése után ugyanazon a területen jelentkeztek alap- vagy osztatlan szakra, a megszerzett kreditek 75 százalékát beszámítják (a kétéves képzés alatt 120 kreditet kell összegyűjteni, tehát 90-et számítanak be). A cikk folytatását itt olvashatjátok el.

Milyenek voltak a ponthatárok 2012-ben?

Tavaly még nem felsőoktatási, hanem felsőfokú szakképzések indultak, akkor a legnépszerűbb szak az idegenforgalmi szakmenedzser volt: a legjobb érettségi és tanulmányi eredménnyel a Miskolci Egyetem fizetős képzésére jelentkezők rendelkeztek, ott 358-nál húzták meg a ponthatárt, míg a Nyugat-magyarországi Egyetem levelezős képzésén 344 volt az alsó határ. Milyenek voltak a ponthatárok a többi felsőfokú szakképzésen? Összefoglalónkat itt olvashatjátok el.