Míg az 1970-es évek végén „csak” negyven százalékkal kerestek többet a BA- vagy BSc- diplomával rendelkezők az...
Míg az 1970-es évek végén „csak” negyven százalékkal kerestek többet a BA- vagy BSc- diplomával rendelkezők az érettségizetteknél az USA-ban, mára ez az arány megduplázódott – írja a The New York Times.
Ráadásul egyre több munkáltató vár el felsőfokú végzettséget: ennek egyik oka, hogy egyre kevesebb az állás, a cégek így bátran válogathatnak a jelentkezők közül. Másrészt sokszor a tehetség vagy a motiváció hiányának tudják be, ha valaki úgy dönt, a középiskola után a munkerőpiacra lép. Így a diploma már nem is a megszerzett tudás miatt fontos, inkább egyfajta garanciát nyújt a motiváltságról – derül ki a Burning Glass elemzéséből. Vagyis olyan állások betöltéséhez is szükség van ma diplomára, amelyeknél ez korábban nem volt elvárás.
Egyre többen tanulnak tovább: 2011-ben az érettségizők 68,3 százaléka ment egyetemre, főiskolára. A Pew Research Center felmérése szerint a 25 és 29 év közötti amerikaiak egyharmada rendelkezik legalább egy alapfokú diplomával: ez az arány 2001-ben még csak 28 százalék volt. Itt olvashatjátok a részleteket.
Egy tavaszi felmérés szerint az USA-ban a diplomások közül a közgazdászok és a villamosmérnökök keresnek a legtöbbet, átlagosan havi 7000 dollárt, de az üzleti, matematikai, informatikai végzettségűek és a politikusok sem szűkölködnek. Itthon az átlagos nettó kezdőfizetés, amelyre a BA- vagy BSc-diplomával rendelkezők számíthatnak, 130 ezer forint. Az amerikai diplomás fizetésekről itt, a legjobban fizető, érettségivel végezhető munkákról itt, a magyarországi bérekről pedig itt olvashattok.