Négy tévhit az a nemrég megszűnt OKJ-s képzésekről, amit minden szakmatanulónak tudnia kell Felnőttképzés
Eduline

Négy tévhit az a nemrég megszűnt OKJ-s képzésekről, amit minden szakmatanulónak tudnia kell

Megszűnt az OKJ, az új szakmaszerzési szabályokról pedig sok tévhit kering.

Nem szűnt meg, csak átalakult...

2020-ban az Országos Képzési Jegyzéket a Szakmajegyzék váltotta fel, amely összesen 174 alapszakmát tartalmaz - magyarázza a TanfolyamOKJ. Ezen felül fontos, hogy az érettségire épülő szakképzéseket innentől csak iskolai rendszerben lehet tanulni. A felnőttképzők 2020. december 31-ig indíthattak OKJ-s képzéseket.

...de még lehet jelentkezni

Bár december végén elindultak az utolsó OKJ-s képzések, néhány képzésre a szabad helyek erejéig még be lehet csatlakozni. Tehát ez az utolsó esély arra, ha valaki OKJ-s végzettséget szeretne.

Már be kellett volna fejezni?

Nem. Az is egy tévhit, hogy már 2020-ban be kellett volna fejezni ezeket a képzéseket. Ezzel szemben az OKJ-vizsgákat 2022. december 31-ig lehet megcsinálni, így azok, akik még becsatlakoznak valamelyik tavaly decemberben indult képzésre, OKJ-s végzettséget szerezhetnek - írja az oldal.

A "régi" bizonyítvány is számít

Sokan azt hiszik, hogy az új rendszerben a régi, azaz 2020 előtti bizonyítványok már nem számítanak. Pedig fontos - emeli ki az oldal -, hogy a már megszerzett szakmai végzettségek nem vesznek el, ugyanolyan teljes értékű szakmai bizonyítványnak számítanak az OKJ megszűnése után is.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.