Minden héten plusz egy nap hétvége - Izlandon kísérleteztek és bejött a rövidebb munkahét Felnőttképzés
Eduline

Minden héten plusz egy nap hétvége - Izlandon kísérleteztek és bejött a rövidebb munkahét

Friss kutatások szerint nemcsak az emberekre, hanem a cégekre is jó hatással volt.

Izlandon 2015 és 2019 között két nagyobb kísérletet is zajlott, amibe több mint 2500 munkavállalót (ez az egész ország 1 százaléka) vonták be. Így lett a heti 40 órás munkahétből 35-36 órára változatlan fizetéssel.

A BBC beszámolója szerint a kutatók szerint, a legtöbb munkahelyen a termelékenység nem csökkent, sőt, volt ahol még javult is - szúrta ki a Telex a friss kukatást. A dolgozók saját elmondásuk szerint kevésbé érzik magukat stresszesnek és kiégettnek, javult az egészségi állapotuk, valamint a munka és a magánélet egyensúlya is.

A kísérletek hatására az izlandi szakszervezetek újratárgyalták a munkarendeket - írja az oldal -, és mostanra az Izlandon dolgozók 86 százaléka már átállt a rövidebb munkahétre.

Jelenleg több hasonló kísérlet is zajlik világszerte, többek között Spanyolországban és Új-Zélandon is. Ahogy a rövidebb sulihét ötlete is több országban felvetődött már:

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.