Így szerezhettek ötöst a töriérettségin: öt tipp vizsgázóknak Érettségi-felvételi
Eduline

Így szerezhettek ötöst a töriérettségin: öt tipp vizsgázóknak

Hogyan érdemes felépíteni a feleletet? Mire használhatjátok az atlaszt? Hogyan kerülhetitek el a keresztkérdéseket? Öt tipp a töriérettségihez.

1. Dolgozzátok ki a tételeket

Ha eddig nem dolgoztátok ki a tételeket, akkor sincs minden veszve, nézzétek meg a Nemzedékek Tudása Akadémia videóit, de ebben a cikkben is találtok még ötleteket. Semmiképp ne menjetek el úgy szóbelizni, hogy van olyan tétel, amelyhez hozzá sem tudtok szólni, mert előfordulhat, hogy éppen azt húzzátok ki, akkor pedig nagy a baj.

2. Használjátok a forrásokat

A források és az atlasz nagy segítség a szóbeli érettségin. A tétel kihúzása után szánjatok egy kis időt arra, hogy minden fontos adatot kijegyzeteljetek a papírra, és minden kérdést megválaszoljatok. A pontok 20-20 százalékát adja az, hogy mennyire értettétek meg a feladatot, és hogy jól használtátok-e a forrásokat, 30 százalékot ér a tétel feldolgozása, a szaknyelv pedig 10 százalék. Így pontozzák a feleleteket a szóbeli töriérettségin.

3. Vázlatból dolgozzatok

Ne írjátok le szó szerint, hogy mit szeretnétek elmondani, és főleg ne olvassátok fel papírból a feleletet. Legjobb, ha csak a fő gondolatmenetet írjátok le, ebbe szúrjátok bele a megfelelő helyre a kijegyzetelt adatokat, szakkifejezéseket. Így lehet egy nap alatt felkészülni a szóbeli érettségire.

4. Logikusan építsétek fel a feleletet

Ha a tanár látja, hogy logikusan építettétek fel a tételt, és tényleg értettétek a feladatot, akkor nem is fogja szükségesnek érezni, hogy belekérdezzen. „Ez a történelem esetében lehet időrendi felsorolás, tematikus felsorolás, amely inkább a témához kapcsolódó fontosabb tények összeszedése, de lehet összehasonlítás is, amelyhez a szempontokat is érdemes jól megválasztani” – mondja Foki Tamás, a budapesti Fazekas Mihály Általános Iskola és Gimnázium vezetőtanára.

5. Lámpaláz ellen

A teremben, ahol a vizsgáztatás folyik, bent ül az egész vizsgabizottság. Ha nem szoktatok hozzá, hogy közönség előtt beszéltek, zavarba jöhettek. Ezért az első mondatoknál csak a saját tanárotokra koncentráljatok. Ha tartjátok a szemkontaktust, könnyebben kizárhatjátok a külvilágot, ráadásul a tanár is megbizonyosodhat a magabiztosságotokról. Ha már úgy érzitek, nyugodtak vagytok és tudjátok kezelni a helyzetet, másokra is rápillanthattok, így természetesebbnek tűnik a viselkedésetek - tanácsolja Foki Tamás. Még több tippet találtok itt.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.