Meglepte a felvételizőket a kommunikáció szak ponthatára - friss adatok Érettségi-felvételi
Eduline

Meglepte a felvételizőket a kommunikáció szak ponthatára - friss adatok

Meglepetést okoztak a társadalomtudományi képzések az idei felvételin - viszonylag alacsony pontszámmal be lehetett jutni a legnépszerűbb alapszakokra, még a kommunikáció- és médiatudomány képzésen is leszállították a központi ponthatárt. Íme, a számok.

Nemzetközi tanulmányok

Nemzetközi tanulmányok alapszakra, állami ösztöndíjas képzésre 465 ponttal lehetett bekerülni, ennyi volt a központilag meghatározott ponthatár.  

Aki nem jutott be államilag finanszírozott formára, viszont önköltségesre felvették, annak a legnépszerűbb egyetemeken 150-260 ezer forintot kell fizetnie: a legdrágább képzést a Corvinus, a legolcsóbbat a Pécsi Tudományegyetemen és a Széchenyi István Egyetem indítja. Az ELTE-n egy félév 200 ezer forintba, a Szegedi Tudományegyetemen 209 ezer forintba, a Pázmányon 210 ezer forintba, a BGF-en pedig 230 ezer forintba kerül. 

Itt találjátok a 2013-as felvételi összes ponthatárát

Friss információk a 2013-as felvételi ponthatárokról

A 16 népszerű alapképzés ponthatára

Orvosi, fogorvosi és gyógyszerészeti alapszak ponthatárai

A tíz legmagasabb ponthatár a 2013-as felvételin

Kommunikáció és médiatudomány

A kommunikáció- és médiatudomány is a tizenhat népszerű szak közé tartozik, amelyen előre meghatározták a ponthatárokat, a minisztérium azonban végül tizenöt ponttal csökkentette az alsó limitet, így 470 helyett már 455 ponttal is lehetett állami ösztöndíjas helyet szerezni.

Akit önköltséges képzésre vettek fel, az a következő árakra számíthat. A legtöbbet a BME-n kell fizetni: szemeszterenként 280 ezer forintba kerül a képzés. Azoknak, akik a BGF-re jutottak be, 230 ezer forintot kell majd fizetniük, a Pázmányon 210 ezer, a Károlin pedig 205 ezer forint egy félév. A Szegedi Tudományegyetemen 193 ezret, a Pécsi Tudományegyetemen és a Corvinuson 190 ezret, a Debreceni Egyetemen pedig 154 ezret kell fizetniük a hallgatóknak. A kommunikáció- és médiatudomány alapképzés az ELTE-n a legolcsóbb: szemeszterenként 150 ezer forintért tanulhatnak, akik szeptemberben ott kezdik a tanulmányaikat.

Szociológia

Legalább 244 pontot kellett gyűjtenie annak, aki állami ösztöndíjas szociológia alapképzésre szeretett volna bekerülni: ennyi volt a ponthatár a Debreceni Egyetemen. A Corvinuson 346-nál, az ELTE-n 297-nél, Pécsen 266-nál, Szegeden pedig 259-nél húzták meg a ponthatárt. A Pázmányra felvételizőknek 316 pontra, a Károlira jelentkezőknek pedig 250 pontra volt szükségük.

Az önköltséges szociológia képzésért 150-210 ezer forintot kell fizetni: a legtöbbet a Pázmányon, a legkevesebbet a Pécsi Tudományegyetemen, a Debreceni Egyetemen és a Corvinuson kérik egy félévért. Azok, akik az ELTE-re vagy a Károlira kerültek be, szemeszterenként 200 ezer forintért tanulhatnak, a Szegedi Tudományegyetemen pedig 158 ezer forintot kell fizetni.

Szociális munka

Szociális munka alapszakra, állami ösztöndíjas helyre a legnépszerűbb egyetemeken 244-324 ponttal lehetett bejutni: a legmagasabb ponthatárt a Miskolci Egyetemen, a legalacsonyabbat pedig a Szegedi Tudományegyetemen húzták. Az ELTE-re jelentkezőknek 285 pontra volt szükségük a támogatott helyhez, Debrecenben 276-nál (DE-EK: 258), a Szegedi Tudományegyetemen pedig 244-nél húzták a ponthatárt.

A szociális munka alapszakért az ELTE-n kell a legtöbbet - félévenként 200 ezer forintot - fizetni. A Szegedi Tudományegyetemen 180 ezer, a Debreceni Egyetemen 172 500, a Pécsi Tudományegyetemen pedig 165 ezer forintba kerül egy szemeszter.