Ezekkel a hibákkal lehet a legtöbb pontot veszíteni a szóbeli magyarérettségin Érettségi-felvételi
Eduline

Ezekkel a hibákkal lehet a legtöbb pontot veszíteni a szóbeli magyarérettségin

Hány percetek lesz a felkészülésre és milyen segédanyagokat használhattok a felelet előtt? Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a szóbeli magyarérettségiről.

Ne szedjetek le mindent a netről

Ha lehet, ne szedjetek le mindent ellenőrzés nélkül a netről. Sok olyan tétel kering a világhálón, ami nem elég informatív vagy van benne tárgyi tévedés. A tételkidolgozáson tehát sok múlik – ha nincs időtök az összes tételt kidolgozni, készüljetek párokban, vagy akár fel is oszthatjátok a tételeket az egész osztályban. Itt találtok megbízható kidolgozott tételeket.

Harminc percet kaptok a felkészülésre

A vizsgán a tételhúzás után harminc percetek van a felkészülésre, ennyi idő alatt a nyelvtan- és az irodalomtételnek is a végére kell érnetek. A tétel kidolgozását követően tizenöt percig feleltek: a nyelvtantételre általában öt, az irodalomra pedig tíz percetek van. Az értékelés szempontjait itt találjátok.

Egy kis segítség a vázlatíráshoz: az életműveknél először az életrajz fontosabb eseményeit, a pályakép hangsúlyosabb tényeit helyezzétek előtérbe, utána lehet beszélni a mű típusáról vagy arról a kötetről, amiről az adott téma szól. Csak ezután lehet áttérni a műre vagy a művekre, életműtételnél ugyanis 2-3 mű elemzését is elvárja a bizottság.

Segédanyagok

Fontos, hogy a teremben találtok majd irodalmi szöveggyűjteményt, kötetet vagy egy internetes oldal nyomtatott változatát, egynyelvű szótárt, művelődéstörténeti térképet, illetve képzőművészeti albumot. Ha segédanyagokat használtok, érdemes egy post ittel megjelölni azokat az oldalakat, ahonnan idézni szeretnétek, hogy ne a felelet közben kelljen ide-oda lapozgatnotok. Itt találjátok az emelt szintű tételsorokat az összes tárgyból.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!