Ilyen lesz a szóbeli angolérettségi: tételek, pontozás, szabályok Érettségi-felvételi
Eduline

Ilyen lesz a szóbeli angolérettségi: tételek, pontozás, szabályok

Honnan érdemes a szóbeli angolérettségire készülni? Hogyan néz ki a vizsga közép- és emelt szinten? Milyen feladattípusokra számíthattok? Itt vannak a legfontosabb kérdések és válaszok a szóbeli angolérettségiről.

Hány százaléktól engednek szóbelizni?

Az emelt szintű nyelvi írásbeli öt részből áll - olvasott szöveg értése, nyelvhelyesség, hallott szöveg értése, íráskészség, beszédkészség -, mind az öt vizsgarészből külön-külön el kell érni a 12 százalékot a kettes megszerzéséhez. Középszinten nincs ilyen szigor, ott az írásbelin és a szóbelin külön-külön 12 százalék a minimum.

Hány pontot lehet szerezni a szóbelin?

Középszinten legfeljebb 33 pont, emelt szinten pedig 30 pont jár a feleletért. A vizsga egészére érvényes: nem az a lényeg, hogy felelés közben igazat mondjatok, hanem hogy tudjatok beszélni. Előre készüljetek fel minden témára, és ne a vizsgán kezdjetek el gondolkodni, hogy melyik a kedvenc éttermetek, vagy utáljátok-e, ha esik az eső.

Milyen nyelvvizsgaszintnek felel meg a közép- és emelt szintű érettségi?

A középszintű vizsga feladatai az alapfokú (A2-B1-es szintű), az emelt szintűé pedig középfokú (B2-es szintű) nyelvvizsga szintjének felelnek meg.

Hol találok feladatokat?

A 2014-es angolérettségi nyilvános anyagait még tavaly decemberben elérhetővé tette az Oktatási Hivatal - itt nézhetitek meg a középszintű, itt pedig az emelt szintű szóbeli mintafeladatait.

Milyen feladattípusokra lehet számítani?

Középszintű feladattípusok

Emelt szintű feladattípusok

1. társalgás

1. társalgás

2. szituációs feladat

2. vita (véleménykülönbség megjelenítése és áthidalása)

3. önálló témakifejtés segédanyagok (vizuális és verbális) alapján

3. önálló témakifejtés segédanyagok (vizuális és verbális) alapján

Milyen lesz a vizsga?

Közép- és emelt szinten is bemelegítő kérdésekkel kezdődik, hogy minél hamarabb ráhangolódjatok az angol nyelv használatára. Nem kell megijedni, ez még nem a vizsga része, így a pontozásba sem számítják bele az elhangzottakat.

Középszinten néhány olyan kérdésre kell válaszolnotok, amelyek saját személyetekhez, közvetlen környezetetekhez és hétköznapi tevékenységeitekhez kapcsolódnak, míg emelt szinten azt mérik, hogy képesek vagytok-e olyan témákat érintő beszélgetésben részt venni, amelyek nem a hétköznapi tevékenységhez, hanem elvontabb jelenségekhez kapcsolódnak.

A második feladat középszinten: a mindennapi élet helyzeteihez hasonlító szituációban kell részt vennetek, a partneretek a vizsgáztató lesz. Emelt szinten egy adott témához kapcsolódó provokatív állítást kell megvitatnotok a vizsgáztatóval: az adott állítás mellett vagy ellen kell érvelnetek, kifejteni álláspontotokatg, és reagálni a vitapartner álláspontjára.

A harmadik feladatban, az önálló témakifejtésben középszinten azt kell megmutatnotok, hogy képesek vagytok-e hétköznapi, élettapasztalatokhoz kapcsolódó témákban gondolataitokat, véleményeteket részletesen, összefüggően kifejteni képek és a megadott szempontok alapján. Emelt szinten egy problémakörről kell gondolataitokat és véleményeteket önállóan, összefüggően és részletesen kifejteni vizuális segédanyagokból (képek, rajzok, grafikonok stb.) kiindulva. Ha elakadtok, vagy elfogy a mondanivalótok, a vizsgáztató kérdéseket tehet fel.

Mennyi idő van a felkészülésre?

A feladatok kidolgozásához nem adnak felkészülési időt, de a második és harmadik feladat végiggondolásához közép- és emelt szinten is rövid (körülbelül fél perc) gondolkodási idő áll majd rendelkezésetekre. Emelt szinten 20 percig tart a felelet, míg középszinten 15 percig.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!