Hány ponttal lehet bekerülni az ELTE-re, a BME-re, a Semmelweisre és a Corvinusra? Érettségi-felvételi
Eduline

Hány ponttal lehet bekerülni az ELTE-re, a BME-re, a Semmelweisre és a Corvinusra?

Hány pont kellett 2011-ben az ELTE, a BME, a Semmelweis Egyetem és a Corvinus legnépszerűbb alapképzéseihez? Mi határozza meg a 2012-es ponthatárokat? Három hét van a ponthatárhúzásig, úgyhogy sorra vesszük az intézményeket, és megpróbáljuk megtippelni, hány ponttal lehet majd bekerülni a legtöbb felvételizőt vonzó alapszakokra.

Semmelweis Egyetem

Semmelweis, ELTE, BME, Corvinus - tavaly is magasak voltak a ponthatárok

ELTE: 420 feletti ponthatár kellett a legnépszerűbb szakokhoz

Az előző évekhez hasonlóan idén is az ELTE-re jelentkezett a legtöbb felvételiző, több mint 24 ezren jelölték az egyetem alap-, mester- és osztatlan képzéseit. Az államilag támogatott, nappali tagozatos szakok közül tavaly a kommunikáció és médiatudományra volt a legnehezebb bekerülni, akkor 480 pontból (vigyázat, idén már 500 a maximális pontszám) 442-t kellett összegyűjteni. A vidéki egyetemek tavalyi ponthatárairól szóló cikkünket itt olvashatjátok el.

Ezt követte az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának pszichológia képzése, ahova 439 pont alatt senkit nem vettek fel. A társadalomtudományi kar nemzetközi tanulmányok alapszakjára 437 ponttal, a jogi kar politológia képzésére pedig 435 ponttal lehetett bejutni. Ennél egy ponttal kevesebb, 434 is elég volt az ELTE TÁTK alkalmazott közgazdaságtan alapszakjához és a BTK keleti nyelvek és kultúrák-kínai szakirányához.

Ami befolyásolhatja az idei ponthatárokat
A bölcsészképzések állami támogatását alaposan megvágta az állam, 1400-zal kevesebb ösztöndíjas helyet hirdettek meg, mint 2011-ben. Ez azt jelenti, hogy az államilag finanszírozott képzéseken magasabb ponthatárok lesznek - kommunikációra valószínűleg kitűnő érettségi és tanulmányi eredmény nélkül senkit nem vesznek majd fel.

BME: a gazdasági szakokon volt a legmagasabb a ponthatár

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen a gazdálkodási és menedzsment alapszakhoz kellett a legtöbb, 437 pont 2011-ben, ezt a nemzetközi gazdálkodás követte 436 ponttal. A gépészmérnöki kar mechatronikai mérnök képzésére 435 ponttal lehetett bejutni, a negyedik legmagasabb ponthatárt a gazdasági karon húzták – alkalmazott közgazdaságtant csak az tanulhatott tavaly szeptembertől, aki legalább 433 pontot összegyűjtött.

Ami befolyásolhatja az idei ponthatárokat
A műszaki és az informatikai képzések az eredeti tervekhez képest több államis helyet kapnak - ezzel párhuzamosan harmadára csökkentették a részösztöndíjas helyek számát. A műszaki és az informatikai szakokon ezért nem várható jelentős pontszámemelkedés, ellenben a BME gazdasági karára szinte lehetetlen lesz bekerülni, az intézmény mindössze 30 elsőévest vehet fel államilag finanszírozott képzésre.

Semmelweis: 436 pont kellett az általános orvosi képzéshez

Ahogy a korábbi években, úgy 2011-ben is az általános orvosi képzésre lehetett a legnehezebben bekerülni: a Semmelweis Egyetemen 436-nál húzták meg a ponthatárt. A fogorvosi szakhoz 433, a gyógyszerészetihez 411, a humánkineziológiához pedig 416 pont kellett.

Ami befolyásolhatja az idei ponthatárokat

Bár a jelentkezők száma valamennyivel nőtt ezen a képzési területen (a Semmelweis orvosi karára 2011-ben 1709-en, idén 1810-en jelentkeztek), valószínűleg nem emelkednek jelentősen a ponthatárok, a jelentkezői létszám bővülését ugyanis ellensúlyozza a kormány januári döntése, amely alapján országszerte 300-zal több hallgatót vehetnek fel osztatlan orvosi és egészségtudományi szakokra az egyetemek.

A Corvinus volt a 2011-es csúcstartó

Kitűnő érettségi és középiskolai bizonyítvány nélkül a Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi gazdálkodás szakjára sem lehetett bekerülni 2011-ben, 463 pont alatt senkit nem vettek fel. A második és a harmadik legmagasabb ponthatárt a gazdálkodási és menedzsment (457 pont), valamint a nemzetközi tanulmányok szakon (453 pont) húzták.

Kereskedelem és marketing, turizmus-vendéglátás, pénzügy és számvitel, alkalmazott közgazdaságtan, illetve kommunikáció és médiatudomány alapszakra egységesen 451 ponttal lehetett bejutni, de a Corvinus emberi erőforrás és gazdaságelemzés képzéséhez is emelt szintű érettségi és nyelvvizsga kellett, mindkét szakon 449 volt a alsó határ. 

Ami befolyásolhatja az idei ponthatárokat
A gazdaságtudományi képzések közül egyedül az alkalmazott közgazdaságtan, a gazdaságelemzés, a közszolgálati és a nemzetközi gazdálkodási alapszak indul állami ösztöndíjas formában idén szeptembertől, vagyis az üzleti szakokra jelentkezők hiába jelentkeztek államilag finanszírozott képzésre. A fenti négy szakra is nehéz lesz bekerülni, a Corvinus összesen 75 helyet kapott ezen a képzési területen. A határ a csillagos ég.
Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.