Hamarosan kiderülnek az idei év felvételi ponthatárai is, azonban egy fontos kérdést még fel kell tenni: mitől függ, alacsony vagy magas lesz-e a ponthatár egy alapszakon? Itt a válasz.
Mitől függ, milyenek lesznek a ponthatárok?
A többi felsőoktatási szakképzésen, alap- és osztatlan szakon, mesterszakon július 25-én húzzák meg a ponthatárokat. A ponthatárokat a szakos kapacitás (vagyis hogy maximum hány elsőéves hallgató kezdheti el a képzést szeptemberben), a jelentkezők száma és a jelentkezők pontszáma határozza meg.
Az algoritmus – a felvételi összpontszám alapján – intézményenként és szakonként rangsorba állítja a jelentkezőket, majd a legjobb teljesítményű, vagyis legmagasabb pontszámú felvételizőtől kiindulva sorolja be őket a jelentkezési lap első helyén megjelölt képzésre. Ha az első helyen megjelölt szak már "betelt", a második helyen szereplő képzésre próbál meg titeket besorolni a rendszer, ha oda sem sikerül bekerülni, a harmadik helyen szereplő szakra, és így tovább. A ponthatár annak a felvételizőnek a pontszáma, aki az adott képzésre utolsóként "befér" - vagyis azok a jelentkezők már kimaradnak, akiknek ennél alacsonyabb az összpontszámuk.
Így mehettek KRESZ-vizsgára teljesen ingyen: öt plusz egy fontos kérdés
Vezetni tanulnátok? Jó hírünk van, már ingyenesen is megszerezhetitek a KRESZ-tudásotokat. De mit is jelent ez pontosan? Még nem múltatok el 20 évesek és éppen a jogsi megszerzésén töritek a fejeteket? Íme a legfontosabb információk az ingyenes KRESZ-vizsgáról. 1.) A KRESZ-tanfolyam és - vizsga díját abban az esetben igényelhetitek vissza 2018.