Tanári vélemény a németérettségiről: van olyan feladat, amelyhez gazdagabb szókincs kell Érettségi-felvételi
Eduline

Tanári vélemény a németérettségiről: van olyan feladat, amelyhez gazdagabb szókincs kell

Korrekt feladatokat kaptak a középszintű németérettségi első, szövegértési részében a diákok, de van egy olyan feladat, amelynek a megoldásához gazdagabb szókincs kell - mondta az Eduline-nak nyilatkozó nyelvtanár. Az érettségizőknek így is nehezebb dolguk van, mint azoknak, akik 2017 előtt vizsgáztak, tavaly ugyanis szigorítottak a szabályokon.

Ahogy arról beszámoltunk, Felix Jaehnről, egy ismert német DJ-ről, a pénz történetéről, az egydolláros szemüvegről is kaptak szöveget a diákok a középszintű németérettségi első, szövegértési részében.

Itt nézhetitek meg a középszintű németérettségi hivatalos megoldását

Nyilvánosságra hozta a középszintű németérettségi hivatalos megoldását az Oktatási Hivatal. A középszintű németérettségi feladatsora: A középszintű németérettségi hivatalos megoldása: Itt találjátok összes cikkünket az idei németérettségiről.

„Az első két feladat korrekt, a szakgimnazisták számára is egyértelműen megoldható” – mondta az Eduline-nak Babják Veronika némettanár az olvasott szöveg értését mérő részről. Úgy látja, a szövegek autentikusak, a feladattípusok valóban csak a szövegértési mérik, a szókincsük pedig a középszintű németérettségi – vagyis a B1-es – szintnek megfelelő.

Itt a középszintű németérettségi megoldása: olvasott szöveg értése

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat. És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

A nyelvtanár szerint a harmadik - az egydolláros szemüvegekről szóló - feladat szövege szintén logikus felépítésű, a diákok minden lényeges információt visszakereshetnek, „viszont itt már nyelvtani ismeretek, a gazdagabb szókincs kell ahhoz, hogy a megkezdett válaszmondatokat megfelelően transzformált információval egészítse ki a vizsgázó. Picit több odafigyelés és magabiztosabb nyelvtudás kell hozzá”. Babják Veronika hozzátette, a szint elvárásainak ez a feladat is megfelel.

A némettanár úgy látja, a szövegértési feladatokat 60 perc alatt meg tudják oldani az érettségizők, a feladatok pedig tekintettel voltak azokra, akiknek idén már nem vehették figyelembe a felmentését, pedig szakértői vélemény szerint  olvasási, írási nehézségekkel küzdenek.

Tavaly nehezítettek a németérettségin

2017-ben több ponton változtattak az érettségi szabályain. A középszintű németérettségi szintjét a korábbi A2-B1-ről tisztán B1-re emelték, vagyis kikerültek a feladatsorokból a legkönnyebb kérdések, részfeladatok. Új témakört is kaptak a diákok, fel kell készülniük a gazdaság témaköréből is - ez az idei középszintű érettségin is megjelent, a diákoknak idén a pénz történetéről szóló szöveget kell értelmezniük.

Mit tud az, aki B1-es szinten beszél egy nyelvet?

Megértem a lényeget az érthető, mindennapi beszéd során, amikor jól ismert, munkahelyen, iskolában, szabadidőmben gyakran felvetődő témákról esik szó. Megértem a lényeget sok olyan rádió- és tévéműsorban, ahol aránylag lassan és érthetően beszélnek az aktuális hírekről, személyes vagy szakmai témákról.

Megértem azokat a szövegeket, amelyek a gyakrabban előforduló hétköznapi vagy szaknyelvi elemekből épülnek fel. Megértem, mikor magánlevelekben eseményekről, érzésekről vagy kívánságokról írnak.

Elboldogulok a legtöbb olyan társalgási szituációban, amely a nyelvterületen való utazgatás során felmerülhet. Felkészülés nélkül képes vagyok bekapcsolódni társalgásokba, amelyek valamely ismert vagy számomra érdekes témáról szólnak, illetve kapcsolódnak a mindennapi élethez (pl. család, hobbi, munka, utazás, aktuális események).

Egyszerű módon képes vagyok összekapcsolni a mondataimat, hogy az élményeimről, bizonyos eseményekről, az álmaimról, a reményeimről és a terveimről beszámoljak. Röviden indokolni és magyarázni is tudom a véleményemet, a terveimet. El tudok mesélni egy történetet, egy könyv vagy film cselekményét, továbbá le tudom írni, rám hogyan hatott a mű.

Rövid, egyszerűen összekapcsolt elemekből álló szöveget tudok írni az ismert vagy számomra érdekesnek tartott témákról. Élményekről, benyomásokról szóló magánlevelet is meg tudok fogalmazni

- olvasható a Nyelviskolák Szakmai Egyesületének összefoglalójában.

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat. A 2018-as érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.