Ilyen lesz az angolérettségi: ezekkel a hibákkal lehet a legtöbb pontot veszíteni Érettségi-felvételi
Eduline

Ilyen lesz az angolérettségi: ezekkel a hibákkal lehet a legtöbb pontot veszíteni

Csütörtökön az angolvizsgákkal folytatódik az idei érettségi szezon. Melyek a leggyakoribb hibák a középszintű angolérettségin? Hogyan érdemes nekikezdeni az íráskészséget tesztelő feladatok megoldásának?

Így néz ki az írásbeli közép- és emelt szinten

A középszinten érettségizők 180 percet kapnak a feladatsorok megoldására. Az írásbeli négy részből áll: középszinten 60 perc jut az olvasott szöveg értésére, 30-30 a nyelvhelyességre és a hallott szöveg értésére, 60 perc pedig az íráskészségre.

A középszintű angolérettségi első részének nem hivatalos megoldása

A középszintű angolérettségi nyelvhelyességi feladatsorának nem hivatalos megoldása

A hallott szöveg értését mérő feladatsort itt nézhetitek meg

Az íráskészség rész nem hivatalos megoldása

Itt találjátok folyamatosan frissülő tudósításunkat az angolérettségiről.

Itt van az első infó a középszintű angolérettségiről: BBC-cikket és teaismertetőt is kaptak a diákok.

Problémás feladat az angolérettségin - ezzel sok pontot veszíthetnek a diákok

Friss infó a nyelvhelyességi feladatsorról

Lámpalázas diákot kell nyugtatgatni a középszintű angolérettségin - itt találjátok a részleket az íráskészség részről

Az emelt szintű írásbeli vizsga 240 perces. A vizsgán ugyanazok a részek szerepelnek, ugyanabban a sorrendben, mint a középszintű érettségin, de a feladatok megoldására fordítható időtartam sorrendben 70, 50, 30, illetve 90 perc. Hány százaléktól van meg a kettes, hány ponttól adnak ötöst? Itt megnézhetitek.

A középszintű vizsga feladatai az alapfokú (A2-B1-es szintű), az emelt szintűé pedig középfokú (B2-es szintű) nyelvvizsga szintjének felelnek meg. A szaktanárok szerint az érettségizők többségének az íráskészséget tesztelő feladatok megoldása, valamint a hallott szöveg értése megy a legnehezebben.

Ezekkel a hibákkal lehet a legtöbb pontot veszíteni

Az eduline által megkérdezett nyelvtanárok szerint nem érdemes sokáig időzni egy-egy ismeretlen kifejezésnél, mert könnyen ki lehet futni az időből - segíthet, ha megkeresitek a szótövet, vagy megnézitek a szövegkörnyezetet, így általában ki lehet következtetni a jelentést. Az íráskészség résznél szótárat is lehet használni, de ott sem érdemes sok időt tölteni a keresgéléssel, inkább a meglévő szókincset kell használni.

Az íráskészséget vizsgáló feladatnál nem ez az egyetlen buktató - a feladat értelmezése is problémát szokott okozni. Át kell gondolni, hogy kinek írjátok a szöveget, mi a szöveg műfaja, és ez alapján milyen stílus a legmegfelelőbb. Ha ezt nem jól választjátok meg, sok pontot veszíthettek, hiába helyes a szöveg nyelvtanilag. Az írás előtt érdemes vázlazot készíteni a feladatban megadott szempontok alapján, azoknak ugyanis mind szerepelniük kell a szövegben. Gyakoroljatok az angolérettségire az elmúlt évek feladatsoraival itt.

A szótár ne maradjon otthon

Saját példányt kell vinni az írásbelire, az iskola ugyanis nem köteles biztosítani szótárakat. Fontos: elektronikus szótárat nem használhattok.

Feladatsorok és megoldások az eduline-on

Az eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat. Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, iratkozzatok fel hírlevelünkre, vagy lájkoljátok Facebook-oldalunkat. Az érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni” Közoktatás Székács Linda

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni”

Bóják között szlalomozó, alagutakon átbújó macskák. Így is lehet irodalmat tanulni vagy épp kötelező olvasmányokból számot adni a Terápiás és Segítő Macskákért Alapítvány rendhagyó irodalomóráján. A tanulás így nem csak szórakoztató, de észrevétlen is lehet, és olyan gyerekek is bevonódnak az órákba, akik általában vagy nem szólalnak meg, vagy a zavaró viselkedésükről ismertek.