Pontszámítás, keretszámok, önköltség - minden a mesterszakos felvételiről Érettségi-felvételi
Eduline

Pontszámítás, keretszámok, önköltség - minden a mesterszakos felvételiről

Éjfélkor jár le a felsőoktatási felvételi jelentkezési határideje. Ha már van diplomátok, kétéves mesterszakokra is jelentkezhettek: összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat az utolsó pillanatokra.

Milyen szakokra jelentkezhettek?

Azt, hogy egy adott alapképzés után milyen mesterképzésekre felvételizhettek, a felvételi tájékoztatóban nézhetitek meg. Ha az alapképzés, amelyre jártatok, teljes kreditértékkel beszámítható a mesterszakon, akkor a felvétel után a tantervben szereplő tárgyakon kívül mást nem kell majd elvégeznetek.

Ha más alapképzésen diplomáztatok, akkor is szükséges valamennyi, a mesterszakon beszámítható kredit - ebben esetben külön "kreditelismertetési" eljárást kell indítani, a hiányzó kurzusokat pedig a mesterképzés ideje alatt, pluszban kell elvégezni. A cikk folytatását itt olvashatjátok el.

Hányan tanulhatnak állami ösztöndíjasként?

Mesterképzésen 2013-ban összesen 17800-an kezdhetik meg állami ösztöndíjas formában a tanulmányaikat: az egyetemekre, főiskolákra lebontott keretszámokat itt nézhetitek meg. A képzési területek, illetve szakok közötti elosztásról az intézmények döntenek.

Hogyan számolják a felvételi pontokat?

A mesterszakos felvételin legfeljebb száz pontot szerezhettek, amely a szóbeli és/vagy írásbeli felvételin szerzett, illetve a korábbi eredményekért kapott pontokból tevődik össze: a pontszámítás részletes szabályait az egyetemek, főiskolák határozzák meg. A minimális ponthatár ötven, azokat a felvételizőket egyik egyetemre vagy főiskolára sem veszik fel, akik ennél kevesebb pontot gyűjtenek össze. A pontszámítás szabályairól itt olvashattok részletesen.

Mennyit kell fizetnetek a legnépszerűbb képzésekért?

Minimum 200 ezer forintot kell fizetnetek szemeszterenként, ha önköltséges képzésre kerültök be. A népszerű bölcsészet- és társadalomtudományi szakok árait itt, a gazdasági, műszaki és informatikai képzésekét pedig itt nézhetitek meg.

Mely szakokra jelentkeztek a legtöbben 2012-ben?

Vezetés és szervezés, nemzetközi tanulmányok, kommunikáció- és médiatudomány: ezek a képzések kerültek fel tavaly a dobogóra. A teljes listát - a jelentkezők számával együtt - itt nézhetitek meg.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.