Kevés a 45 perc az első feladatsor megoldására - ezt gondolják a diákok a matekérettségiről Érettségi-felvételi
Eduline

Kevés a 45 perc az első feladatsor megoldására - ezt gondolják a diákok a matekérettségiről

Véget ért a középszintű matekérettségi. Diákokat kérdeztünk arról, mt gondolnak a feladatsorról.

Itt találjátok a középszintű matekérettségi, itt pedig az emelt szintű matekérettségi hivatalos megoldását.

Folyamatosan frissülő tudósításunkat itt találjátok a matekérettségiről.

Alapvetően korrekt feladatokat kaptak az érettségizők matekból.

"A választható feladatok közül a 16-osat hagytam ki, de a többiek is azt mondták, hogy ezt nem választották, mert túl hosszú volt" - mondta Eszter, a békéscsabai Andrássy Gyula Gimnázium és Kollégium, hozzátéve: "a 18. c feladat volt számomra a legnehezebb, a telefonos, tabletes. A 13. b-nél pedig elég furcsa eredmények jöttek ki, minden feladatnál volt olyan részfeladat, ami nem nagyon ment. Ettől függetlenül remélem, hogy lesz elég pontom. Az idő is elég volt, hamar végztem vele, így volt időm mindent átnézni."

A 2019-es matekérettségire készültök?

Ha emelt szintű matekérettségire jelentkeztetek, ezt a kurzust nektek ajánljuk: az emelt szintű szóbeli tételeket nézhetitek át 26 leckén keresztül. Ha kérdésetek lenne, akkor az oktató szívesen válaszol az általános és kurzushoz kapcsolódó kérdéseitekre is. Ha szeretnétek gyakorolni az utolsó hónapban, a kurzus áráról és a részletekről bővebben itt olvashattok.

Ha a középszintű matekérettségin a négyes vagy az ötös a cél, ezt a harmincrészes videós sorozatot ajánljuk (az áráról és a részletekről itt találtok bővebb infót). Ebben a videósorozatban tíz részen keresztül (a részek kb. 25-30 percesek) gyakorolhatjátok a 2-3 pontos érettségi feladatokat, amelyeknek a megoldása elegendő lehet ahhoz, hogy meglegyen a kettes. Azoknak pedig, akik a hármast-négyest találják reális célnak, ezt az online kurzust ajánljuk.

"Az első részével gyorsan kész voltam, szerintem az hibátlan lesz" - mondta el emailben az Eduline-nak István, majd hozzátette: "a második részben a 13-14-15-ös feladatok könnyűek voltak és ezután kezdődött a probléma. A 17-es feladatot végül szerintem jól megoldottam, de a 16 és a 18-as feladat közül először nem tudtam választani, aztán végül a 18-ast csináltam meg. A halmazos rész kifogott rajtam, nem tudtam megoldani, a c rész viszont, a valószínűségszámítás jól sikerült".

Flóra, a békéscsabai Andrássy Gyula Gimnázium és Kollégium diákja szerint az első rész könnyű volt: "egy feladaton kívül mindent megoldottam. A második része viszont már nem ment olyan könnyen. A választhatók közül az elsőt, tehát a 16-osat hagytam ki, ami a dominós volt. Az első feladatsor megoldásához szerintem kevés a 45 perc, a másodikhoz már elég volt az idő".

A középszintű matekérettségi két részből áll, a diákok összesen három órát töltöttek a termekben. Az érettségizők először 45 percet kaptak egy 10-12 feladatból álló teszt megoldására. Ezek a példák az alapfogalmak, definíciók, egyszerű összefüggések ismeretét ellenőrzik.

A középszintű matekérettségi második részét 135 perc alatt kellett megoldani. A második feladatsor is két egységből állt: az elsőben volt három, egyenkét 9-14 pontos feladat, amely több részkérdésből állt, ezek közül mindegyiket meg kellett oldani: az egyik egy összetett geometriai feladat volt, a diákoknak egy trapéz területét és egy háromször szögeit kellett kiszámolniuk. Egy másik feladat megoldásához a számtani sorozatokkal és az elsőfokú függvényekkel kapcsolatos tudásukat kellett használniuk. Ezek a példák összesen 36 pontot érnek.

Ilyen témakörökről kaptak feladatokat a diákok a középszintű matekérettségi első, 45 perces részében.

Magabiztos függvénytáblázat-használattal meg lehet szerezni a kettest a középszintű matekérettségin.

Itt vannak a matekérettségi megoldásai: az összes feladat és válasz egy helyen

13 órakor elkezdtük közzétenni a matekérettségi nem hivatalos megoldásait - itt egy helyen megtaláljátok az összes feladat megoldását. A középszintű matekérettségi első, rövid kérdésekből álló részének nem hivatalos megoldását itt nézhetitek meg. A második rész - kötelezően megoldandó - feladatainak megoldásait innen tölthetitek le. A három választható feladat megoldása: 16-os feladat, 17-es feladat, 18-as feladat.

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat. A 2018-as érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.