Így változik a matekérettségi 2017-ben: tételek, témakörök, szabályok Érettségi-felvételi
Eduline

Így változik a matekérettségi 2017-ben: tételek, témakörök, szabályok

Négy hónap múlva startol a 2017-es tavaszi érettségi - ha már most elkezdenétek a felkészülést, az eduline-on minden segítséget megtaláltok. Friss infókra szükségetek is lesz, 2017-től ugyanis több tantárgyból változnak a követelmények és a szabály. Cikksorozatunk második része: matekérettségi.

Mikor lesz a vizsga?

2017. május 9-én, reggel 8-tól.

Hol találjátok az emelt szintű szóbeli tételeit?

Az Oktatási Hivatal oldalán nyilvánosságra hozták az emelt szintű szóbeli matekérettségi tételcímeit - ezeket itt találjátok.

A tételcímek mellett elérhető az emelt szintű érettségin használható képlettár is, és egy részletes tájékoztatót is találtok az emelt szintű szóbeli vizsgáról.

Hol vannak a mintatételek?

Az Oktatási Hivatal nyilvánosságra hozta a mintatételeket is: a középszintűeket itt, az emelt szintűeket itt találjátok.

Hogyan változik a középszintű vizsga?

Az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) oldalán közzétett összefoglaló szerint középszinten megkövetelt ismeretek nem haladják meg jelentősen az eddigieket (a gráfok és a statisztika-valószínűség témakörében jelenik meg néhány új követelmény).

Hogyan változik az emelt szintű vizsga?

Emelt szinten bővült a bizonyítandó tételek köre, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet szerint ezzel a szóbelire való felkészülést segítik (tételek a halmazelmélet, a kombinatorika, az algebra, a sorozatok, a geometria, a vektorok területéről).

A középszintű írásbeli vizsgarész II. részében, illetve az emelt szintű írásbeli vizsgarész II. részében a feladatoknak több részkérdésből kell állniuk az új vizsgaleírás szerint.

Az emelt szintű írásbeli feladatsor összeállításakor irányadó arányok megváltoznak, a gondolkodási módszerek eddigi 25%-os aránya 20%-ra csökkent, az algebra eddigi 20%-os aránya 25%-ra nőtt.

Az emelt szintű szóbeli vizsgarészben az eddig egy tétel, illetve egy definíció megtalálásáért járó 1-1 pontot a felelet logikus felépítettsége, tartalmi gazdagsága szemponthoz tartozó 4 pont 6 pontra emeléséhez használja fel az új leírás. Itt kell ezentúl értékelni a feleletben szereplő definíciók, tételek nehézségét is.

Az emelt szintű szóbeli vizsgarészben az alkalmazások között matematikatörténeti vonatkozások ismertetése is megjelenhet, illetve az alkalmazások esetében az „említés” szót felváltja az „ismertetés”.

A változásokról szóló hivatalos összefoglalót itt találjátok.

Hol találjátok az összes hivatalos anyagot a matekérettségiről?

Az Oktatási Hivatal oldalán, itt, a 45. pontban.