Hány ponttal lehet bekerülni a debreceni, a pécsi és a szegedi egyetemre? Érettségi-felvételi
Eduline

Hány ponttal lehet bekerülni a debreceni, a pécsi és a szegedi egyetemre?

Hányan kerülhetnek be a vidéki tudományegyetemek legnépszerűbb szakjaira? Hányan jelentkeztek, és milyenek voltak a ponthatárok tavaly? Megnéztük, mire számíthattok, ha a Szegedi és a Pécsi Tudományegyetem, illetve a Debreceni Egyetem nappali alapképzéseire jelentkeztetek.

Szeged

A Szegedi Tudományegyetem legnépszerűbb alapszakja a biológia: az állami ösztöndíjas, nappali képzésre összesen 606-an, első helyen 161-en jelentkeztek. Az önköltséges képzést 147-en, első helyen ketten jelölték meg. Aki eléri a 240-es minimumponthatárt, állami ösztöndíjas helyet szerez, az intézményi kapacitás erejéig: a ponthatár tehát annak a jelentkezőnek a pontszáma lesz, aki utolsóként fér bele a létszámba. 2012-ben a biológia szakon az állami ösztöndíjas képzés ponthatára 258, az önköltségesé 270 pont volt.

A második legnépszerűbb alapképzés az ápolás és betegellátás szak gyógytornász szakiránya: az állami ösztöndíjas képzésre összesen 468-an, első helyen 176-an, az önköltségesre pedig 120-an, első helyen hárman jelentkeztek. Tavaly annak, aki állami ösztöndíjas képzésen szerette volna elkezdeni a tanulmányait, 356 pontot kellett gyűjtenie, az önköltséges képzés ponthatára pedig 338 pont  volt.

Itt találjátok a 2013-as felvételi összes ponthatárát

A gyógypedagógia alapszakon állami ösztöndíjas helyre 417-en, első helyen 126-an felvételiznek, az önköltséges képzésre 145-en, első helyen nyolcan adták be a jelentkezésüket. 2012-ben az állami ösztöndíjas képzés ponthatára 374 pont volt, önköltséges képzésre pedig 240 ponttal lehetett bekerülni. A negyedik legnépszerűbb alapszak a pszichológia: állami ösztöndíjas képzésre összesen 391-en, első helyen 155-en adták be a jelentkezésüket. Önköltséges képzésre összesen 196-an, első helyen tizenegyen felvételiznek. A népszerű alapképzések közül itt húzták a legmagasabb ponthatárt 2012-ben: állami ösztöndíjas képzésre 435, önköltségesre 424 ponttal lehetett bekerülni. Milyen ponthatárok várhatóak a nagy budapesti egyetemeken? Cikkünket itt olvashatjátok.

Pécs

A Pécsi Tudományegyetemen az ápolás és betegellátás alapszak gyógytornász szakiránya a legnépszerűbb alapképzés az idén: a pécsi, állami ösztöndíjas, nappali képzésre összesen 452-en, első helyen 136-an jelentkeztek, a zalaegerszegi képzésre pedig 259-en, első helyen 102-en felvételiztek. Önköltséges képzésre Pécsen 107-en, Zalaegerszegen pedig hatvanan adták be a jelentkezésüket. 2012-ben annak, aki Pécsen szeretett volna állami ösztöndíjas helyet szerezni, legalább 345 pontot kellett elérnie, a Zalaegerszegre jelentkezőknek pedig 309 pontot kellett gyűjteniük. Önköltséges képzés Pécsen nem indult, míg Zalaegerszegen 308 volt a ponthatár.

A magyar nyelvű, állami ösztöndíjas pszichológia képzést összesen 432-en, első helyen 146-an jelölték meg. Önköltséges finanszírozási formára 237-en, első helyen 13-an jelentkeztek. A Szegedi Tudományegyetemhez hasonlóan tavaly itt is 435 pontot kellett szereznie annak, aki állami ösztöndíjas helyre szeretett volna bekerülni, az önköltséges képzés ponthatára pedig 386 volt.

Egyetemi kapacitás
A budapesti egyetemek kapacitásszámait itt, a vidéki intézményekét pedig itt nézhetitek meg. A legnépszerűbb szakok kapacitásszámait itt, a társadalomtudományi képzésekét itt, a műszaki szakokét itt, az informatikai képzésekét pedig itt találjátok. A két szám a szak minimális, illetve maximális hallgatói létszámát jelzi.

A harmadik legnépszerűbb alapképzés Pécsen a gépészmérnöki lett: állami ösztöndíjas, nappali képzésre összesen 354-en, első helyen 123-an felvételiztek. Önköltséges képzésre 83-an, első helyen ketten adták be a jelentkezésüket. Tavaly már 240 ponttal be lehetett kerülni mindkét finanszírozási formára.

Állami ösztöndíjas mérnökinformatikus alapszakra összesen 328-an, első helyen 93-an jelentkeztek, az önköltséges finanszírozási formát pedig 65-en, első helyen ketten jelölték meg. 2012-ben ezen a szakon is 240 volt a ponthatár, méghozzá a támogatott és a fizetős képzésen is.

Debrecen

A Debreceni Egyetem alapképzései közül az idén a gépészmérnökire jelentkeztek a legtöbben: az állami ösztöndíjas képzési formát összesen 515-en, első helyen 178-an jelölték meg, önköltséges képzésre pedig 101-en, első helyen ketten felvéliznek. Tavaly a támogatott és a fizetős képzésre is be lehetett kerülni 240 ponttal.

A második legnépszerűbb alapszak a biológia, az állami ösztöndíjas képzésen 501 jelentkezővel: első helyen 105-en jelölték meg ezt a képzést. A szak önköltséges formájára összesen 95-en, első helyen ketten felvételiznek. 2012-ben az állami ösztöndíjas képzés ponthatára 240, az önköltségesé 242 pont volt.

Nappali, állami ösztöndíjas pszichológia alapképzésre összesen 434-en, első helyen 176-an jelentkeztek. Az önköltséges finanszírozási formát 197-en, első helyen öten jelölték meg. A ponthatárokat tavaly itt is magasabban húzták meg, mint a többi népszerű szakon: aki támogatott formában szerette volna elkezdeni a tanulmányait, annak 438 pontot kellett gyűjtenie, az önköltséges képzés ponthatára pedig 411 volt.

A negyedik legnépszerűbb alapszak Debrecenben a gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnöki: állami ösztöndíjas képzésre idén összesen 411-en, első helyen 142-en felvételiznek. Az önköltséges képzést 141-en, első helyen heten jelölték meg. 2012-ben 353-nál, illetve 240-nél húzták meg a ponthatárt. A 2013-as ponthatárok itt találjátok majd. Csatlakozzatok Facebook-eseményünkhöz, így biztosan nem maradtok le a fontos információkról.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.