Milyen hibákat érdemes elkerülni az érettségin? Miért fontos, hogy megnézzétek, mit hol találtok a négyjegyű függvénytáblázatban? És miért érdemes magatokkal vinni némi taxipénzt a vizsga reggelén?
1. A halogatás
Minél tovább halogatjátok a tananyag átnézését, a nehezebb matekos feladattípusok begyakorlását, a műelemzési szempontok átismétlését, annál jobban feltorlódnak a teendők, és a végén kezelhetetlen mennyiségű információt kell feldolgoznozok, sok feladattal kell szembenéznetek.
2. Egész éjszaka magoltok
Rossz taktika, ha a vizsga előtti éjszakán kihagyjátok az alvást, helyette tanultok. A kevés alvás, a stressz, a kimerültség nem jó kombináció az érettségi első hetében - hiszen a hétfői magyarérettségi meg is van, utána még jön a matek, a töri, a nyelv, a választott tantárgy. Ehelyett este nyolckor tegyétek le a tankönyvet, készítsétek elő a másnapi vizsgára szükséges dolgokat, és próbáljatok hamar elaludni.
Ez a tökéletes időbeosztás titka: öt hasznos tipp érettségizőknek
Alig pár nap van a 2018-as érettségi szezon kezdetéig, mi pedig összegyűjtöttünk pár tippet, amellyel könnyebben oszthatjátok be az időtöket. Márpedig időre szükségetek van - érdemes átismételni a műelemzési szempontokat a magyarérettségiig, begyakorolni matekból a típusfeladatokat, átnézni történelemből a fontosabb témaköröket és persze a többi vizsgatárgyat.
3. Késve indultok a vizsgára
Ezen a néhány napon induljatok jóval korábban, mint egyébként, hiszen bármi történhet út közben: késik a busz, lerobban az autó, nem jár a metró. Érdemes magatokkal vinni némi taxipénzt is, ha nagy a baj, így is eljuthattok az iskolába.
Érettségizzetek velünk! |
Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat. És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat. Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek. Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat. A 2018-as érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket. |
4. Kihagyjátok a reggelit
Nem érdemes. Még ha idegesek is vagytok, néhány falatot érdemes enni, nehogy az írásbelin megzavarjon titeket az éhség. Egy kis csoki, ásványvíz vagy üdítő, szőlőcukor is lehet nálatok.
5. Nem olvassátok el alaposan a feladatot
Az írásbeli érettségin a leggyakoribb hiba a figyelmetlenség. A feladatleírások nem megfelelő értelmezése helytelen megoldásokhoz és elvesztett pontokhoz vezet - ezért mindig alaposan olvassátok el a feladat utasítását, és húzzátok alá benne a legfontosabb részeket (magát a kérdést, amire válaszolni kell).
Érettségizők, figyelem! Ezekből a történelmi atlaszokból puskázhattok a legtöbbet
"Tudni kell, hogy mi hol van benne, nehogy azzal menjen az idő az írásbelin, hogy azt nézegetik, pontosan mi merre van az atlaszban" - mondta a történelmi atlasz használatáról Kiss János, a Studium Generale történelem szekciójának vezetője, aki azt tanácsolja, hogy érettségi előtt legalább 2-3-szor nézzék át az atlaszokat a vizsgázók.
6. Szöveges feladatra szöveges választ
A matekból érettségizők közül rengetegen megoldják hibátlanul az adott szöveges feladatot, kiszámolják a végeredményt, de nem írják oda a szöveges választ, ami pontvesztéssel jár annak ellenére, hogy csak egy kis odafigyelésre lenne szükség. A feladat ott ér véget, hogy ismételten elolvassátok az eredeti kérdést, és arra válaszoltok.
7. Nem lapozzátok fel a helyesírási szótárt
Ha az írásbeli magyarérettségin marad néhány percetek, fussátok át a megírt esszét, és azokat a szavakat, amelyeknek az írásmódjában bizonytalanok vagytok, keressétek ki a helyesírási szótárból (tantermenként négy példány lesz). A helyesírásra ugyanis nyolc pontot adnak, kár lenne ennyi pontot veszíteni néhány hiba miatt.
8. Puskáztok
Nem éri meg, csak ennyit mondunk. Ráadásul vannak szuper legális puskák, mint a négyjegyű függvénytáblázat, a földrajzi vagy a történelmi atlasz, azokat bátran használjátok.
9. Atlasz, függvénytáblázat: nem tudjátok, mit hol találtok
Ha az érettségin ott van mellettetek a függvénytáblázat és a történelmi atlasz, és tudjátok, hogy hol kell kinyitni, mit merre találtok benne, akkor nem fogtok időt veszíteni a keresgéléssel. Ha viszont nem ismeritek függvénytáblázatot, kifejezetten időrablóvá válhat, ha elkezditek keresgélni a tárgymutatóban azokat a képleteket, amelyeket használni szeretnétek. Ez főleg a középszintű érettségi első, 45 perces, rövidebb feladatokat tartalmazó részénél lehet nagy buktató, sok érettségiző veszít értékes perceket a lapozgatással.
Így puskázhattok legálisan a matekérettségin - értékes pontokat gyűjthettek
A matekérettségin sem maradtok segítség nélkül, ha jól ismeritek az egyetlen legális puskát: a függvénytáblázatotokat. De hogyan kell jól használni? Most minden fontos kérdésre válaszolunk a Studium Generale szakértőjének segítségével. Valóban legális puska a függvénytáblázat? Tévhit, hogy a függvénytáblázat mindenki számára legális puska lehet - magyarázza az Eduline-nak Hulej Ákos, a Studium Generale Matematika Szekciójának vezetője.