Ilyen lesz a 2014-es matekérettségi: húzós feladatokat is kapnak majd a diákok Érettségi-felvételi
Eduline

Ilyen lesz a 2014-es matekérettségi: húzós feladatokat is kapnak majd a diákok

Kedden a matekkal folytatódik az érettségi. Sorozat, függvényekhez kapcsolódó feladat, kombinatorika, statisztika biztosan lesz az idei középszintű vizsgán, pedig ezek között több olyan témakör is van, amelyektől tartanak az érettségizők. Kedden is jövünk a szaktanár által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokkal.

Kombinatorika, síkgeometria, valószínűségszámítás, sorozatok, koordinátageometria - ezek a témakörök szinte minden évben előkerülnek a középszintű matekérettségin, az eduline által megkérdezett középiskolások arra számítanak, a keddi írásbelin is lesz egy-egy ilyen kérdés.

Itt van az első rész nem hivatalos megoldása!

A középszintű matekérettségi második részének nem hivatalos megoldása.

Nagy meglepetés a matekérettségin: kilenc feladatot nyolcadikos tudással meg lehetett oldani - itt vannak az első tanári vélemények.

A matekérettségiről itt találjátok folyamatosan frissülő tudósításunkat

Friss infó a matekérettségiről: kellemetlen meglepetés érheti a diákokat

Itt vannak a legfrissebb infók a középszintű matekérettségi második részéről

Háromórás lesz a vizsga

A diákok összesen 180 percet kapnak a középszintű matekérettségi megoldására. Először az I. feladatlap tizenkét kérdését kell megválaszolniuk 45 perc alatt - ez a rész elsősorban az alapfogalmak, definíciók, egyszerű összefüggések ismeretét ellenőrzi, a válaszokért legfeljebb 30 pontot lehet kapni.

A II. feladatlapra 135 perce lesz a vizsgázóknak, maximum 70 pontot gyűjthetnek. Összesen öt feladatot kell megoldani: három, egyenként 9-14 pontosat, valamint két, 17 pontos feladatot - utóbbinál van némi választási lehetőség is, három példa közül kell kiválasztani a két legszimpatikusabbat. A II. feladatlap feladatai összetettek, több részkérdésből állnak, és több témakört érintenek.

Budai Márton, a Studium Generale Matematika Szekciójának vezetője azt tanácsolja, hogy az első teszt típusfeladatait azok is nézzék át, akik nem brillíroznak matekból, a pontozási szabályok miatt ugyanis azok is átmennek a vizsgán, akik az első részt hibátlanul megoldják, a második, bonyolultabb példákból álló feladatsorhoz azonban hozzá sem kezdenek.

Ettől függetlenül a második résszel is próbálkozni kell, a részmegoldásokért ugyanis akkor is jár pont, ha a végeredmény nem jó. „Ugyanakkor sok pontot lehet veszíteni azzal, ha a végeredmény megvan, de nem írnak le minden fontos lépést. Tanárfüggő, hogy mennyire nézik szigorúan a levezetést, de mivel idő van rá bőven, érdemes mindent papírra vetni” – teszi hozzá a Budapesti Corvinus Egyetem hivatalos előkészítőjének oktatója.

Érettségi általános iskolai tudással?

Minden középszintű matekérettségin van néhány olyan feladat, amelyet általános iskolai tudással is meg lehet oldani, az eduline által megkérdezett szaktanárok szerint a tavaly májusi tesztben négy ilyen példa is volt.

A 2013-as írásbeli első részében egyébként a halmazelmélet, a statisztika, a függvények, a síkgeometria, a koordinátageometra, a térgeometria, a kombinatorika és a valószínűségszámítás is előkerült. Az érettségizőket is meglepte, milyen sok példához volt szükség alapos ismeretekre a statisztikáról és a valószínűségszámításról, miközben sok olyan témakör kimaradt, amelyre mindenki számított.

Feladatsorok és megoldások az eduline-on

Az eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat. Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, iratkozzatok fel hírlevelünkre, vagy lájkoljátok Facebook-oldalunkat. Az érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.

A Studium Generale Matematika Szekciójának vezetője szerint a valószínűségszámítás egyébként is az olyan témakörök közé tartozik, amelyek a legtöbb fejfájást okozzák az érettségizőknek. A végzős középiskolások szerint a logika és a gráfok, a trigonometria, a térgeometria és a koordinátageometria is veszélyes terep, a diákok többsége legalábbis ezeknél a példáknál veszíti a legtöbb pontot.

Négyjegyű függvénytáblázat, a legjobb puska

„A négyjegyű függvénytáblázattal a kettest, sőt akár a hármast is összehozhatják azok a diákok, akik egyébként nem készültek a vizsgára. Persze ehhez nagyon rutinosan kell használni a kiadványt a középszintű matekérettségin” – mondja Budai Márton, aki szerint ezért érdemes megnézni, mi hol van a kiadványban, így ugyanis „élesben” nem veszítenek sok időt a keresgéléssel.

A diákok különféle kiadványok közül választhatnak, a Studium Generale oktatói a középszinten érettségizőknek a sárga színűt, az emelt szinten vizsgázóknak a fehér színű változatot javasolják – vannak ugyanis olyan képletek, amelyek csak az egyikben szerepelnek.

„A fehér borítójú függvénytáblázatban meg lehet találni egy-két plusz képletet, ezek olyan témakörhöz kapcsolódnak, amelyek főleg az emelt szintű vizsgán kerülnek elő” – mondja Budai Márton, hozzátéve: ha valaki biztosra akar menni, többféle függvénytáblázatot is bevihet az írásbelire, ezt ugyanis nem tiltja a szabályzat. Arra viszont oda kell figyelni, hogy csak szűz példányt lehet használni, a korábbi jegyzeteket ki kell radírozni.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.