"Elsőre hosszúnak tűnt a szövegértési feladatsor, de nem nehéz, meg lehetett oldani 60 perc alatt" Érettségi-felvételi
Eduline

"Elsőre hosszúnak tűnt a szövegértési feladatsor, de nem nehéz, meg lehetett oldani 60 perc alatt"

Korrekt, jól összeállított feladatsort kaptak az angolból középszinten érettségizők az Eduline által megkérdezett nyelvtanár szerint.

Öt hónap után mentettek ki két nőt egy vitorlásról - ez a hír néhány hónapja bejárta a világsajtót, többek között ennek az egyik feldolgozását kapták meg a diákok a középszintű angolérettségi első részében. Emellett három másik - tolmácsokról, Mikulás-találkozóról és nyilvános beszédről szóló - szöveget is értelmezniük kellett.

A középszintű angolérettségi hivatalos megoldását itt találjátok.

Az emelt szintű angolérettségi hivatalos megoldását itt találjátok.

Itt van a olvasott szöveg értését mérő rész megoldása:

Megvan az angolérettségi megoldása: olvasott szöveg értése

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat. És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

A négy részből álló írásbelire összesen 180 perc volt. A szövegértési feladatsort 60 perc alatt kellett kitölteni, 30 perc alatt pedig a nyelvhelyességi részt, egy 15 perces szünet után 30 perc volt a hallott szöveg értésére, 60 pedig az íráskészségre.

Az Eduline által megkérdezett nyelvtanár szerint a tolmácsos szöveg kifejezetten érdekes, a harmadik, a Mikulások nemzetközi találkozójáról szóló nagyon könnyed, jó kis ismeretterjesztő szöveg volt, a negyediket pedig elsősorban a műfaja – a diákoknak egy Reuters-hírt kellett elolvasniuk – miatt tartja jó választásnak Székely Martin angol-német szakos középiskolai tanár.

Angolérettségi: feladatok és megoldások elsőként itt!

Ma az angollal folytatódnak az érettségi vizsgák, több tízezren töltik majd ki a négy részből álló feladatsort. Az Eduline-on folyamatosan beszámolunk a feladatokról, diákokat és tanárokat kérdezünk az írásbeliről, a vizsga után pedig jövünk a nyelvtanárok által készített, nem hivatalos megoldásokkal. Az angol érettségi nap szakmai támogatását köszönjük az Euro Nyelvvizsga Központnak.

A második feladat – amelyet az Euroexam International munkatársa szerint kifejezetten nehéznek talált – Székely Martin szerint azért okozhat problémát a diákoknak, mert nem feltétlenül vannak otthon a nyilvános beszéd témájában, „ez felnőtt közeg, bár a szövegben nincsenek olyan szavak, amelyeket B1-es szinten ne kellene tudni. A kivett szövegrészletek azonban elég hosszúak”.

A negyedik – a kimentett vitorlázókról szóló – szöveg tartalmát a vizsgázóknak össze kellett foglalniuk, ez fontos készséget mér. „Számít, hogy érdekes-e a szöveg, mert ez felkelti a diákok érdeklődését a vizsgán” – magyarázza Székely Martin, hozzátéve: ilyen feladattípusokat gyakoroltak a diákok, „elsőre kicsit hosszúnak tűnt a szövegértési feladatsor, de ha valaki alaposan átolvassa, rájön, hogy nem nehéz, meg lehet oldani 60 perc alatt”.

Nyelvhelyesség: ez a mumus?

„Amikor az érettségire készültünk, minden diák azt kérte, hogy ezt gyakoroljuk, az összes korábbi feladatsort bevittem. A nyelvhelyességi részen belül az a feladattípus szokott nehezebben menni, amelyiknél nekik kell kitalálniuk egy-egy szót” – mondja a nyelvtanár, aki úgy látja, ebben a részben vannak olyan feladatok, amelyeknek a nehézsége nem éri el a B1-es szintet, inkább az A2-es szinthez közelít.

„A feladatok ugyanakkor mindenféle nyelvtani szerkezetet tartalmaztak, ilyen szempontból nagyon jó volt a teszt’ – teszi hozzá.

Egy kínos ügyben kell tanácsot adniuk a vizsgázóknak az angolérettségi utolsó részében

Egy baristakurzus szervezőinek kell levelet írni, emellett egy tizenéveseknek szóló kérdés-válasz oldalon megjelent poszthoz kell kommentet megfogalmazniuk a diákoknak a középszintű angolérettségi negyedik, íráskészséget mérő részében. A diákok 60 percet kaptak ennek a résznek a megoldására. Az első feladatban egy baristakurzus részleteiről kell érdeklődni levélben, majd egy tizenéveseknek szóló kérdés-válasz oldalon megjelent poszthoz kell egy kommentet írni.

Íráskészség: életszerű szituációk

Az íráskészséget mérő rész két feladata a szaktanár szerint a B1-es szintnek felel meg, „nagyon tetszik, hogy életszerű szituációkat találtak ki, ráadásul lényegretörő szövegeket kaptak a diákok”. A második feladatban például egy kommentet kellett írniuk, „ez olyan műfaj, amelyet nagyon gyakran használnak, ráadásul nagyon érdekes a téma, amelyről a feladat alapjául szolgáló szöveg szól”.

Székely Martin szerint bőven elég volt a hatvan perc a két feladat megoldására, „az első egy rövid e-mail, azt könnyen tudják abszolválni”. A terjedelmi korlát nem szokott gondot okozni az érettségizőknek, a tanárok arra készítik őket, hogy tömören fogalmazzanak, „az érettségizők általában örülnek is, hogy nem kell bő lére ereszteni a szöveget”.

Az angolérettségiről szóló, folyamatosan frissülő tudósításunkat itt olvashatjátok.

A hallás utáni szövegértést mérő feladatsort itt találjátok.

Angolérettségi: az első levél megoldási javaslata

Egy kínos ügyben kell tanácsot adniuk a vizsgázóknak az angolérettségi utolsó részében

Egy nagyon furcsa "sportágról" is kaptak szöveget a nyelvhelyességi tesztben az érettségizők

Nagyon nehéz feladatot is kaptak a diákok az angolérettségin, "egyenetlen" a feladatsor