Kínjában is nevetett egy diák az emelt történelmen Érettségi-felvételi
Eduline

Kínjában is nevetett egy diák az emelt történelmen

A legnagyobb témák kiestek az idei emelt történelem érettségi feladatsorából, az első diák vélemények szerint ráadásul nem is volt kellőképpen változatos.

Sem az 1848-49-es forradalom, sem az I. és II. világháború, sem 1956, sem a rendszerváltás nem szerepelt az idei emelt szintű történelem érettségi feladatsorában.

A korábbi években ugyan voltak olyan feladatok, melyek kellő súlyt adtak az emelt szintű érettséginek amellett, hogy a nagyobb témákat nagyobb részletességgel és összetettebben kellett kifejteniük az érettségizőknek, idén igencsak megnehezítették a dolgukat.

A rövid választ igénylő feladatsornál például az ókori témából a különböző írástípusokat (ék-, képírás, hangjelölő) kellett felismerniük a vizsgázóknak, a görög vagy római történelem nem kapott helyet. Évszámokhoz kötődő feladatok is alig voltak, inkább a társadalmi és gazdasági szemléletű feladatok domináltak.

Számot kellett adniuk rövidebb formában Jugoszlávia történelméről, a Kádár-korszakról, középkori magyar városokat kellett azonosítaniuk források alapján, valamint karakteres feladat volt a harmincéves háború is, ahol a vallási és társadalmi vonatkozásait is be kellett mutatniuk. Volt még feladat Erdély nemzetiségeiről és jogaikról, valamint a középkori uradalmi viszonyokat is be kellett mutatniuk.

Érdekesség, hogy az Alaptörvényről is volt egy rövid feladat, ezt szinte ajándékként kezelték, olyan könnyű volt.

Az esszék között sem köszöntek vissza a nagyobb témák, az emelt szint idén valóban megdolgoztatta a vizsgázókat. Hosszabb és rövidebb formában is írhattak a Dualizmus koráról (illetve az azt nyitó kiegyezésről), Erdély aranykoráról, a kereszténység elterjedéséről a Római Birodalomban, Anglia gyarmatbirodalmáról. A Hunyadiak törökellenes harcai mellett jelenkori társadalomismereti témák, így a romák magyarországi helyzetéről is volt esszé, egyetemes viszonylatban Afrika túlnépesedésének okait kellett bemutatniuk.

Az Eduline-nak nyilatkozó Noémi szerint a vizsga ideje alatt többen a fejüket fogták vagy ingatták, de volt olyan vizsgázó, aki egyszerűen elnevette magát kínjában, mikor meglátta az esszékérdéseket. Bár az időkeretbe (240 perc) belefértek, azonban társaival annak ellenére nehéznek érezték a vizsgát, hogy végig történelem fakultációra jártak, valamint az elmúlt 10 év összes feladatsorát megoldották már.

Kitért arra is, hogy míg értesülései szerint középszinten sokkal színesebb volt a két feladatlap, addig náluk a rövid választ igénylő kérdések között hangsúlyos gazdasági és társadalmi témák súlya ugyanakkora volt az esszéknél.

A történelem érettségi középszintű megoldásainak rövid választ igénylő, valamint esszékérdéseinek megoldását is megtaláljátok az Eduline-on!

A szerdai töriérettségiről percről percre tudósításunkat itt találjátok.

Érettségi 2016

A matek első részének nem hivatalos megoldása

A matek második részének nem hivatalos megoldása

A magyarérettségi hivatalos megoldása középszinten

A magyarérettségi hivatalos megoldása emelt szinten

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Emelt szintű történelem érettségi felkészítő

Online képzés célja: Az előkészítő a 2018 májusi emelt szintű történelem érettségi írásbeli és szóbeli vizsgájára készít fel. | | Tudomány, szociológia, oktatás , Érettségi, nyelvvizsga , Érettségi felkészítők , Középiskola, érettségi felkészülés

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.