A négy leggyakoribb tévhit az egyetemi felvételiről Érettségi-felvételi
Eduline

A négy leggyakoribb tévhit az egyetemi felvételiről

Július 10-ig lehet módosítani a felvételin megjelölt szakok sorrendjén, illetve eddig lehet pótolni a hiányzó dokumentumokat is. A ponthatárokat július 24-én húzzák. Összegyűjtöttük a leggyakoribb tévhiteket a felvételiről.

260 ponttal is be lehet kerülni
az egyetemre

Igaz, hogy a minimumponthatár az alap- és osztatlan szakokon, állami ösztöndíjas és önköltséges képzéseken is 260 pont (a felsőoktatási szakképzéseken 220), a végső ponthatár azonban a jelentkezők és a férőhelyek számától függ. A ponthatár annak a felvételizőnek a pontszáma lesz, aki utolsóként fér bele az intézmény által meghatározott kapacitásba. Tizenhat népszerű szakon idén is magas, központi ponthatárt húztak: erről itt olvashattok.

A fizetős szakokon mindig sokkal
alacsonyabb a ponthatár

Nem feltétlenül: ha magas pontszámú jelentkezők jelölik meg a fizetős képzést, a végső ponthatár is ehhez igazodik majd. Ugyanez a helyzet a népszerű, de csak fizetős formában induló szakokon is.

Fontos: ha állami ösztöndíjas és önköltséges formában is indul a képzés, de elsősorban ösztöndíjas helyre pályáztok, akkor se soroljátok előrébb a fizetős képzést a jelentkezési lapon, ha úgy érzitek, esélyetek sincs bekerülni támogatott helyre.

Inkább törlöm a szakot, úgyis csak emelt szintű
érettségivel lehet bekerülni

Tényleg vannak olyan szakok, amelyeken kötelező egy vagy két emelt szintű érettségi – ezeket itt találjátok –, a többi szakon viszont nyelvvizsgával vagy más jogcímen járó pluszpontokkal is be lehet kerülni. A jelentkezési lapon megjelölt szakot csak akkor töröljétek, ha egyáltalán nem akartok ott tanulni.

Nem baj, ha most nem jutok be ösztöndíjas helyre, úgyis ott van a pótfelvételi

A pótfelvételin szinte csak önköltséges szakokat indítanak, így ha nem akartok fizetni, és alapszakra pályáztok, a 2015-ös felvételiig mindenképpen várnotok kell.

A 2014-es felvételiről szóló összes cikkünket itt olvashatjátok. A pontszámítási szabályokról itt olvashattok, pontszámító kalkulátorunkat pedig itt próbálhatjátok ki.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Van, aki szuperhős, más villamosvezető szeretne lenni, a legtöbb autista mégsem tud munkát vállalni Campus life Gál Luca

Van, aki szuperhős, más villamosvezető szeretne lenni, a legtöbb autista mégsem tud munkát vállalni

Április 2-án volt az autizmus világnapja. Ennek apropóján a Mars Autistákért Alapítvány egy különleges rajzkiállítással hívta fel a figyelmet arra, hogy az autizmussal élő gyerekeknek és fiataloknak is ugyanúgy vannak álmaik, mint bárki másnak – a rajzokon keresztül pedig megmutatták, mik szeretnének lenni, ha felnőnek.