Mire számíthatnak az érettségizők? Minden a mai földrajzról Érettségi-felvételi
Eduline

Mire számíthatnak az érettségizők? Minden a mai földrajzról

Csütörtök délután írják a közép- és emelt szintű földrajzérettségit a vizsgázók. Itt olvashatjátok a pontozási szabályokat, a vizsga időtartamát, és azt, hogy milyen feladatokra számíthattok.

Közép- és emelt szinten is 100 pont szerezhető az írásbeli vizsgán, 50 pont pedig a szóbelin. A középszintű írásbeli 120 perces, a diákoknak két feladatsort kell megoldaniuk 20, illetve 100 perc alatt. A feladatok között topográfiai, valamint földrajzi ismeretek és képességek meglétét vizsgáló tételek szerepelnek - a kérdések 45 százaléka földrajzi-környezeti tudásra épít, 15 százalékuk a topográfiai ismereteket ellenőrzi, míg a teszt 40 százaléka gyakorlati jellegű kérdésekből áll.

A középszintű írásbeli első részéhez nem használhattok semmilyen segédeszközt. A második részénél már elővehetitek a zsebszámológépet, körzőt, vonalzót, illetve a földrajzi atlaszt, amelyet érdemes a vizsga előtt átlapoznotok, hogy tudjátok, mit hol találtok benne.

Így készülhettek fel a földrajzérettségire

Az elmúlt évek középszintű feladatsorai és megoldásai

Az elmúlt évek emelt szintű feladatsorai és megoldásai

Ezt kell tudni: topográfiai fogalmak

Az emelt szintű szóbeli tételei

Az emelt szintű érettségi 240 perces, a földrajzi-környezeti ismeretanyag 50, a topográfiai ismeretek 20, a gyakorlati jellegű feladatok 30 százalékot tesznek ki, tehát a középszintű vizsgához képest valamivel több elméleti, és kevesebb gyakorlati tudást kérnek számon.

Az emelt szinten vizsgázók az írásbelin nem használhatnak atlaszt, a szóbelin viszont igen. Írásbelire szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas számológépet, körzőt és vonalzót vigyetek.

Feladatsorok és megoldások az eduline-on

Az eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat. Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, iratkozzatok fel hírlevelünkre, vagy lájkoljátok Facebook-oldalunkat. Az érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.