Mi vár a felvételizőkre 2016-ban? Így válasszatok szakot Érettségi-felvételi
Eduline

Mi vár a felvételizőkre 2016-ban? Így válasszatok szakot

Hány szakon kötelező az emelt szintű érettségi? Mennyit keresnek a pályakezdő diplomások? Összefoglaljuk, mire kell odafigyelnetek a szakválasztásnál.

Felvételi követelmények

Fontos, hogy milyen érettségi tárgyakat számítanak be. A 2016-ban indított szakok listáját december végén, a felvételi tájékoztatóban hozzák majd nyilvánosságra, azt viszont, hogy hol kötelező az emelt szintű érettségi és milyen tárgyból, már megtalálhatjátok itt. Ezen kívül több szakon, így például az osztatlan tanár szakokon 2016-ban is lesz alkalmassági vizsga, amire - ha nem feleltek meg - akkor sem kerülhettek be, ha elegendő pontotok van. Az alkalmassági vizsgákat tavasszal tartják.

2016-ban már nem emelik a minimumponthatárt, tehát azt a minimális pontszámot, ami alatt sehova nem vehetnek fel. Alap- és osztatlan szakokon ez 280, felsőoktatási szakképzéseken 240 pont lesz.

A ponthatárok

A 41 népszerű szakon - például andragógián és turizmus-vendéglátáson - 2016-ban is központi ponthatárok lesznek. Azt egyelőre nem tudni, hogy emelik-e a 2015-ös szinthez képest. Ugyanakkor a központi ponthatárok sem kőbe vésettek, hiszen az idei felvételin sem volt elég a központi ponthatár a 41 szakon, jószerével mindegyiket emelték. A tavalyi ponthatárokat itt találjátok.

Állami vagy fizetős szak?

El kell döntenetek, hogy igényelnétek-e diákhitelt, és ha igen, mekkora összeget. Ehhez először érdemes elolvasnotok cikkünket, amelyben összefoglaltunk a legfontosabb infókat a diákhitelről, majd összehasonlítanotok a szakok önköltségét (vagyis a tandíjat).

Azt se felejtsétek el, hogy a felvételi után, menet közben is szerezhettek állami ösztöndíjas helyet, ha elég jól tanultok.

Alapképzés vagy felsőoktatási szakképzés?

Felsőoktatási szakképzéseken alacsonyabb a minimumponthatár, és általában a ponthatárok is - persze lehetnek kivételek. Ugyanakkor nem kaptok pluszpontot az OKJ-s végzettségetekért és az Országos Szakmai Tanulmányi Versenyen, illetve az Országos Művészeti Versenyen elért helyezésért sem. A felsőoktatási szakképzés kétéves az alapképzés három évével szemben, viszont nem jár érte diploma. Ugyanakkor ha ráépülő alapképzésre jelentkeztek, jár pluszpont a felsőoktatási szakképzésért.

Karrierlehetőségek, várható fizetés

Minden évben elkészül a diplomás pályakövetési rendszer felmérése, ebből megtudhatjátok, az általatok kiválasztott szakon mennyi lesz az átlagfizetés, valamint azt is, mennyi idő alatt szereztek munkát a frissen végzettek.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.