2012-re közel 50 ezer főben határozzák meg az államilag valamilyen formában támogatott képzésekre felvehető hallgatók...
2012-re közel 50 ezer főben határozzák meg az államilag valamilyen formában támogatott képzésekre felvehető hallgatók számát - jelentette be Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár a kormányszóvivői tájékoztatón csütörtökön. Ebből 33927 főt támogatnak 100 százalékban, 15550 főt pedig 50 százalékban. Mesterképzésen 19 600 fő tanulmányait fizeti teljes egészében az állam.
A harmadik kategóriába azok tartoznak, akik egyáltalán nem kapnak állami ösztöndíjat, nekik elindul a diákhitel 2., amely az államititkár szerint "komoly állami kamatgaranciával" fedezi az érintett hallgatók tanulmányait.
A fizetendő költségekről Hoffmann Rózsa azt mondta, a kormány határösszegeket közöl az egyetemekkel, főiskolákkal, amelyek ezen határokon belül fixálhatják a saját intézményük vonatkozásában a képzések költségeit. Az összegek nem sokban térnek el azoktól, amelyeket eddig a felsőoktatási intézmények a költségtérítéses hallgatóiktól kértek - fűzte hozzá.
A 2012. szeptember 1-jétől induló szakok képzési költségei körülbelül két héten belül dőlnek el, erről a felvételi tájékoztató internetes változatában tájékozódhatnak az érintettek. Az így megállapított képzési költségek a felsőoktatásba újonnan belépőkre vonatkoznak, a már hallgatói státuszban lévők változatlan feltételekkel folytathatják tanulmányaikat.
Ilyen lesz az új diákhitel
Az eduline birtokába jutott, a diákhitel átalakításáról szóló tervezetben az áll, hogy az egyetemisták és főiskolások akár 600 ezer forint kölcsönt is igényelhetnének félévente, ennek jelentős részét azonban kizárólag a költségtérítés és az önköltség kifizetésére fordíthatnák.
Az államilag finanszírozott/állami ösztöndíjas hallgatók továbbra is csak szabad felhasználású diákhitelt kaphatnak, havi maximum 40 ezer forintot, vagyis félévente 200 ezret.
A részösztöndíjas, költségtérítéses és önköltséges hallgatóknak ugyanennyi, havi 40 ezer forintnyi szabad felhasználású kölcsön jár, emellett azonban szabad felhasználású diákhitelt is igényelhetnek – szemeszterenként annyit, amennyibe a képzésük kerül, havonta maximum 80 ezer forintot (kivétel az orvosi, fogorvosi, gyógyszerészeti és művészeti szakokon tanulók, akik ennél jóval magasabb költségtérítést fizetnek). Az új diákhitelről szóló összefoglalónkat itt olvashatjátok el.