Matekérettségi: ilyen feladatokat biztosan kapnak majd a vizsgázók Érettségi-felvételi
Eduline

Matekérettségi: ilyen feladatokat biztosan kapnak majd a vizsgázók

Kedden a matekkal folytatódik az érettségi. Számtani vagy mértani sorozat, függvényekhez kapcsolódó példa, kombinatorika, statisztika és valószínűségszámítás biztosan lesz az idei középszintű matekérettségin is, de koordináta- és térgeometriára is lehet számítani - mondja az eduline által megkérdezett szaktanár. Középszinten idén 81 ezren, emelt szinten 4 ezren vizsgáznak: tanácsok az utolsó órákra.

"Érdemes átlapozni a függvénytáblázatot, végiggondolni az összefüggéseket, de nem szabad túlzásba vinni a tudnivalók ismétlését, nincs értelme még száz feladatot megoldani" - tanácsolja a vizsga előtti utolsó órákra Baloghné Békési Beáta, a matekmindenkinek.hu szakmai vezetője.

A matematikatanár szerint a legjobb puska a közép- és emelt szintű írásbelin is használható függvénytáblázat: jól jön, ha nem vagytok teljesen biztosak egy összefüggésben, és akkor is, ha elakadtatok egy feladattal. Függvénytáblázat van ugyan a termekben is, de mivel sokféle van belőlük, egy ismeretlen példányban sokkal nehezebb kiigazodni, mint a saját, sokat használt képletgyűjteményben - teszi hozzá.

Idén érettségizel?
Az írásbeli után azonnal szeretnéd megtudni, hány pontot szereztél? Az eduline-on rögtön a vizsga után megtalálod a középszintű feladatsorokat és a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Az írásbelire a függvénytáblázat mellett szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas zsebszámológépet, körzőt, vonalzót és szögmérőt kell vinni, ezeket az iskola nem köteles biztosítani. "Érdemes mindent összekészíteni, nem jó a vizsga reggelén azzal szembesülni, hogy a körzőnek nincs hegye, vagy lemerült az elem a számológépben. Meglepő, de mindig vannak páran, akik számológép nélkül indulnak el vizsgázni" - mondja a szaktanár.

Az utolsó órákra

Gyakoroljatok: az elmúlt évek középszintű feladatsorai és megoldásai

Az emelt szintű feladatlapok és megoldások

Az Eduline és a matekmindenkinek.hu közös érettségi előkészítője

Milyen a feladatsor?

A középszintű matekérettségi feladatsora két részből áll. Az I. részben a diákoknak 45 perc alatt kell 10-12 rövid feladatot megoldaniuk. "Itt a nyugalom a legfontosabb: segítenek a légzőgyakorlatok, utána pedig ütemesen, koncentrálva, bizonytalankodás nélkül kell megküzdeni sorban egymás után a feladatokkal" - tanácsolja Baloghné Békési Beáta.

A II. részre 135 percük van a diákoknak: öt összetett feladatot kell megoldani, ezeket érdemes mondatról mondatra értelmezni. Sokaknak bevált például, hogy egyszerűen letakarják a piszkozatlappal a hosszú feladat b), c) és d) részeit, amíg meg nem oldják az a) részt. Fontos, hogy a végeredmény indoklását és a részletes számításokat is le kell írni, azokért ugyanis - még ha a végeredmény nem is stimmel - értékes részpontokat lehet kapni.

És egy kis lelkifröccs

Baloghné Békési Beáta szerint ahhoz, hogy a matekérettségi három órájában a maximális teljesítményt ki tudjátok hozni magatokból, kell az "igen, én ezt meg fogom tudni oldani" pozitív hozzállás. Hajrá! Holnap 13 órakor jövünk a középszintű matekérettségi nem hivatalos megoldásával!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.