Kiverte a biztosítékot az emelt szintű matekérettségi Érettségi-felvételi
Eduline

Kiverte a biztosítékot az emelt szintű matekérettségi

Nem enged az Oktatási Hivatal annak az internetes petíciónak, amely szerint meg kellene ismételni az idei emelt...

Nem enged az Oktatási Hivatal annak az internetes petíciónak, amely szerint meg kellene ismételni az idei emelt szintű írásbeli matematika érettségit - írja az Index.

A petíció aláírói szerint a feladatok szokatlanul nehezek voltak, a teszt összeállításánál pedig nem vették figyelembe a vonatkozó jogszabályokat sem. Az Oktatási Hivatal szerint azonban, bár voltak összetett és nehéz feladatok, ezeket az emelt szintű követelmények alapján meg lehetett oldani. Feladatlapok, megoldások, vélemények - a 2013-as tavaszi érettségivel kapcsolatos összes cikkünket itt találjátok.

A nyílt levél eredetileg ezen az oldalon volt elérhető, csütörtökre azonban levették onnan: pdf-formátumban itt olvasható. A petíció azt javasolja, hogy tegyék semmissé a május 7-i dolgozatokat, és az emelt szintű szóbeli matematika érettségi előtt írassanak újabb tesztet.

A nyílt levél szerint a feladatlapon a „geometria, koordinátageometria, trigonometria” témakörhöz tartozó részek az elvárt 20 százalék helyett a feladatsor 35-40 százalékát tették ki. A statisztikai és valószínűségszámítási részek aránya ezzel szemben az elvárt 15 százalék helyett csak 5-7 százalék volt. A feladatrészek túlzottan nagy hányada foglalkozott  kombinatorikai problémával, és csak kis része valószínűségszámítással.

A levél szerint a geometriai feladatok általános túlsúlya mellett az egyik feladat a 2003 előtti éveket idézte. Akkor ugyanis még tananyag volt középiskolában a szerkesztés, de ez 2003 óta már nem része a tanterveknek. A nyílt levél szerint szintén nem a tananyag része a 4. feladatban elvárt „abszolút életidegen, tőkésítés nélküli kamatszámítás″ sem.

A második feladat egy ismeretlen típusú, sokak számára lemodellezhetetlen problémáról szólt, a feladatlap második részében szereplő koordinátageometriai feladat pedig a valaha kitűzött leghosszabb feladat volt - írja a petíció megfogalmazója. Az eduline-nak nyilatkozó diákok szerint is ez volt az utóbbi évek legnehezebb feladatsora: erről itt olvashattok.

Az érettségik lebonyolítását koordináló Oktatási Hivatal (OH) megvizsgálta a tételeket, és arra a megállapításra jutott, hogy azok nem sértik a vonatkozó jogszabályokat. Az Oktatási Hivatal az Indexnek küldött válaszában hangsúlyozta, hogy ezen a levélen kívül egyetlen további negatív szaktanári vélemény sem érkezett az emelt szintű matematika érettségivel kapcsolatban. Az OH szerint ezen a tényen nem változtat, hogy az interneten közzétett felhíváshoz mennyien csatlakoznak.

A tételkészítő bizottság hasonló megállapításra jutott. A bizottság szerint a feladatsor tematikus arányait szabályozó OM-rendelet egyébként nem követeli meg a leírt arányok pontos betartását. A feladatok jelentős része ráadásul több témakörbe is besorolható, így a témakörök arányának megítélése részben szubjektív. A teljes feladatsort tekintve egyik témakör megjelenési aránya sem tér el 5 százaléknál jobban a rendelet által meghatározott arányoktól, ez pedig a tűréshatáron belül van - írták.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.