Újraírni biztosan nem lehet majd az emelt szintű angolérettségit Érettségi-felvételi
MTI

Újraírni biztosan nem lehet majd az emelt szintű angolérettségit

A köznevelési államtitkárság a múlt csütörtöki angol nyelvi érettségi ügyében nem tart sem szükségesnek, sem lehetségesnek rendkívüli intézkedést. Ezt az államtitkárság kedden közölte az MTI-vel az írásbeli érettségi miatt érkezett kifogásokra reagálva.

Mint rámutattak: nem tartanak szükségesnek rendkívüli intézkedést, mert nem látnak olyan okot, amely a vizsgán elért eredményekbe való külső, adminisztratív beavatkozást indokolná. Ugyannakor nem tartanak lehetségesnek sem rendkívüli intézkedést, mert bármilyen, a vizsgaszabályzattól eltérő intézkedés - így az értékelési szabályok újraalkotása, feladatok értékelésének törlése, a feladatsor törlése - a gyengébb vizsgaeredményt elérőket ugyan kedvezőbb helyzetbe hozná, ám mindazok érdekeit, akik a vizsgán jobban teljesítettek, sértené - fejtették ki.

Friss: a Nyelvtudásért Egyesület vezetője szerint rossz volt a szövegválasztás és a feladat. A teljes cikket itt olvashatjátok el.

Pénteken számoltunk be arról, hogy a csütörtöki angol érettségi után többen jogi lépéseket tennének a hangfelvétel rossz minősége miatt, mert szerintük a beszélőket nem lehetett érteni. Az Oktatási Hivatal (OH) ugyanakkor azt közölte, hogy az angol nyelvi emelt szintű érettségi hanganyaga minden tekintetben megfelelt a vizsgaleírás előírásainak. 

A köznevelési államtitkárság közlése szerint az Oktatási Hivatal (OH) honlapján megjelentetett és a vizsgákhoz kiküldött CD-ken lévő angol hanganyag megegyezik egymással, rendkívüli intézkedésre pedig csak akkor van lehetőség, ha valóban a vizsga biztonságos, jogszerű lebonyolítását veszélyeztető körülmény merül fel.    

A jogszabályok szerint a tételkészítő bizottság feladata és felelőssége az érettségi feladatlapok kidolgozása. A bizottságokban tapasztalt, gyakorlott szaktanárok, valamint szakmai és anyanyelvi lektorok gondoskodnak a feladatsorok szakmai minőségéről, valamint arról, hogy azok a vizsgakövetelményeknek megfeleljenek - rögzítették.

Kiemelték: az Oktatási Hivatal emellett további ellenőrzéseket épít be a folyamatba. A kész feladatsorokat - mielőtt azok a feladatsor-készletbe kerülnének - két, a bizottságtól független úgynevezett csúcslektor vizsgálja meg. Az adott vizsgaidőszakban a hivatal ebből a tételkészletből sorsolja ki azt, amelyik a vizsgázók elé kerül. A sorsolás után a feladatlapot újabb két független szakértő, gyakorló szaktanár megvizsgálja, és észrevételeit megbeszéli a tételkészítő bizottsággal - közölték, hozzátéve: a szóban forgó feladatsor - és annak részeként a hanganyag is - ezen a folyamaton ment végig, és a minden szakértő egybehangzó véleménye szerint a teljes vizsgaanyag megfelel az emelt szintű vizsgakövetelményekben előírtaknak. 

Megerősítették: a tételkészítő bizottság szakmai álláspontja szerint a szóban forgó hanganyag minden tekintetben megfelel a vizsgaleírás előírásainak. A CD-k sokszorosítása hosszú évek óta ugyanazzal a professzionális technológiával történik, és mindeddig egyetlen darabról sem bizonyosodott be, hogy hibás, vagy rosszul működő lett volna. Mindezek alapján szinte bizonyosra vehető, hogy a vizsgahelyszíneken lejátszott CD-k minősége mindenütt megfelelő, az elkészült és ellenőrzött vizsgaanyaggal azonos volt - írták.

Kitértek arra is: az egyes vizsgahelyszíneken esetlegesen előforduló egyedi szervezési, technikai hibák kezelésére a vizsgaszabályzat - a vizsgaszervező kormányhivatalokhoz benyújtott észrevétel útján - a megfelelő jogszabályi határidőben lehetőséget nyújtott. Nincs tudomásuk arról, hogy a vizsgázók ezzel a lehetőséggel éltek volna - jegyezték meg. 

Emlékeztettek arra is: az adott vizsganapon angol nyelvből középszinten 1178 helyszínen 54 314-en, emelt szinten 122 helyszínen 9809-en vizsgáztak. Mindannyian, lényegét tekintve egymással és a korábbi vizsgaidőszakokkal azonos feltételek mellett, a középiskolák által biztosított termekben, és eszközökkel - olvasható a közleményben, amely szerint mindezek ellenére a vizsgázók egy része a hivataltól és a minisztériumtól rendkívüli intézkedést vár. A rendkívüli intézkedés minden esetben a vizsgaeredményekbe, illetve a vizsga folyamatába való külső, a vizsgaszabályzattól eltérő beavatkozást jelent, amelyre csak akkor van lehetőség, ha valóban a vizsga biztonságos, jogszerű lebonyolítását veszélyeztető körülmény merül fel - olvasható. 

Hétfőn a vizsgát kifogásoló diákok petíciót juttattak el az OH-hoz, amelyet közlésük szerint több mint kétezren aláírtak. Eszerint a hanganyag, kifejezetten az első feladat során minőségét tekintve érthetetlen, visszhangzó volt, és néhány szaktanár szerint szókincse helyenként meghaladta az emelt szintű érettségi vizsga B2 szintjét. Kérték többek között a hanganyag teljesebb körű kivizsgálását, s azt, hogy e vizsgálat tükrében a május 8-án angol nyelvből emelt szinten érettségizők részére megfelelő kompenzációt biztosítsanak, akár lehetőséget adva a kérdéses feladatrész újraírására vagy figyelembe nem vételére.