Emelt szinten érettségiztek matekból? Erre számíthattok idén a vizsgákon Érettségi-felvételi
Eduline

Emelt szinten érettségiztek matekból? Erre számíthattok idén a vizsgákon

Kedden több tízezer diák érettségizik matekból, bőven lesznek olyanok is, akik emelt szinte vizsgáznak majd - összefoglaltuk, milyen feladatokra számíthatnak, mennyi időt kapnak az esszé megírására, és milyenek a pontszámítási szabályok.

Hogyan épül fel az írásbeli?

Emelt szinten az írásbeli rész ugyanúgy, ahogy középszinten is két részből áll. A feladatsor feladatainak 30-40%-a szöveges, a hétköznapi élethelyzetekhez kapcsolódó, modellalkotást igénylő feladat.

Itt találjátok a középszintű matekérettségi, itt pedig az emelt szintű matekérettségi hivatalos megoldását.

Folyamatosan frissülő tudósításunkat itt találjátok a matekérettségiről.

Alapvetően korrekt feladatokat kaptak az érettségizők matekból.

Ilyen témakörökről kaptak feladatokat a diákok a középszintű matekérettségi első, 45 perces részében.

Magabiztos függvénytáblázat-használattal meg lehet szerezni a kettest a középszintű matekérettségin.

Az I. részfeladatsor négy feladatból áll. Ezek egyszerűbb feladatok, többnyire a középszintű követelmények ismeretében is megoldhatók. A négy feladat közül legalább három több részkérdést is tartalmaz.

A II. részfeladatsor öt, egyenként 16 pontértékű feladatból áll. Ezek közül legalább kettőben a gyakorlati életben előforduló szituációból származik a probléma, így a megoldáshoz a szöveget le kell fordítania a matematika nyelvére majd a kapott eredményeket az eredeti probléma szempontjából értelmezve kell leírni. Ebben a feladatrészben öt feladatból négyet kell kiválasztani, megoldani, és csak ez a négy értékelhető. A feladatok több részkérdést tartalmaznak, és általában több témakör ismeretanyagára támaszkodnak.

Mennyi időtök lesz a megoldásra?

A feladatok megoldására összesen 240 percetek lesz majd. A szóbelire emelt szinten pedig összesen 20 percetek lesz.

Hány pontot lehet szerezni az írásbelin?

Az első részért 51, a második részért 64 pontot kaphattok. A szóbeli vizsgarész 35 pontot ér.

Itt vannak a 2018-as érettségi tételei matematikából

Nyilvánosságra hozta a 2018-as emelt szintű matekérettségi tételsorát az Oktatási Hivatal.

Milyen témakörök várhatóak az írásbelin?

  • Gondolkodási módszerek, halmazok, logika, kombinatorika, gráfok 20%
  • Számelmélet, algebra 25%
  • Függvények, az analízis elemei 20%
  • Geometria, koordinátageometria, trigonometria 20%
  • Valószínűség-számítás, statisztika 15%
Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat. A 2018-as érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.

Milyen segédeszközöket használhattok az írásbelin?

Függvénytáblázatot (egyidejűleg akár többféle is), szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas zsebszámológépet, körzőt, vonalzót és szögmérőt. Ezeket a vizsga során nektek kell bisztosítanotok magatoknak, és a vizsga alatt egymás között nem cserélhetitek ki őket.

Milyen lesz a szóbeli vizsgarész?

Az emelt szintű szóbeli vizsga központi tételsor alapján zajlik. A tételt önállóan kell kifejtenetek. Közbekérdezni csak akkor lehet, ha teljesen helytelen úton indultatok el vagy nyilvánvaló, hogy elakadtok.

Vizsgázónként szükséges segédeszköz a tételsorban szereplő feladatokhoz kapcsolódó összefüggéseket tartalmazó képlettár, melyet a vizsgabizottságot működtető intézmény biztosít, továbbá szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas zsebszámológép, körző, vonalzó, szögmérő, melyekről nektek kell gondoskodni.

Milyen tételek lesznek az érettségin?

Itt elolvashatjátok a tételek teljes listáját.

Hogyan zajlik az értékelés a szóbelin?

Összesen 35 pontot kaphattok, amiből 10 a felelet tartalmi összetételére és felépítésének szerkezetére jár. A feleletben szereplő, a témához illő definíció helyes kimondásáért 2 pontot kaphattok, a témához illő tétel helyes kimondásáért és bizonyításáért pedig 6 pontot. A kitűzött feladat helyes megoldásáért 8 pont jár. Ezeken felül 4 pontot kaphattok az alkalmazások ismertetéséért és 5 pontot a matematikai nyelvhasználatért, kommunikációs készségért.

4-est, 5-öst szeretnék a matek érettségin!

Online képzés célja: Sikeres középszintű matematika érettségi | | Általános- és középiskola , Érettségi, nyelvvizsga , Érettségi felkészítők , Középiskola, érettségi felkészülés

Itt vannak a matekérettségi megoldásai: az összes feladat és válasz egy helyen

13 órakor elkezdtük közzétenni a matekérettségi nem hivatalos megoldásait - itt egy helyen megtaláljátok az összes feladat megoldását. A középszintű matekérettségi első, rövid kérdésekből álló részének nem hivatalos megoldását itt nézhetitek meg. A második rész - kötelezően megoldandó - feladatainak megoldásait innen tölthetitek le. A három választható feladat megoldása: 16-os feladat, 17-es feladat, 18-as feladat.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.