Az emelt szintű érettségin a legnagyobb gondot a harmadik rész, a hallott szöveg értése okozhatta.
Máté véleménye szerint, aki az elmúlt napokban folyamatosan kommentálta nekünk az idei érettségiket, az emelt szintű angolban, a várakozásokkal ellentétben, semmilyen változás nem volt az előző évekhez képest.
Szövegértés
Elkezdődött az egész egy szövegértési résszel, a szokásos négy feladat volt. Ugyan azok a hibák maradtak benne az érettségiben, amik eddig voltak: volt több mondat amit többféleképpen lehet értelmezni, több megoldással és nem egyértelműen. És igazából az ember bármit írt rá, mindegyiket meg tudja indokolni, hogy miért így gondolta. Meg van az a feladat, hogy igaz, hamis vagy nem volt benne a szövegben a megoldás. És a hamis, illetve a nem volt benne a szövegben közt nagyon kicsi a különbség és tényleg már egy vessző kihagyása is összekavarhatja az embert. Nem volt benne sok ilyen, de amennyi volt, az bonyolult volt.
Nyelvhelyesség
Középszinten a nyelvhelyesség okozta a legtöbb problémát a diákoknak, emelt szinten úgy látszik, egyszerűbbet kaptak a vizsgázók. Máté véleménye szeirnt kellő odafigyeléssel meg lehetett oldalni a példákat.
Hallott szöveg értése
És ekkor következett a borzalom.
Ez volt az egésznek a mélypontja. Évről évre sikerül összeválogatni beszédhibás, morgó embereket. Az első két szöveg egész hallgatható volt még a maga recsegős-ropogós vacak módján is, a harmadik nem tudom mi volt. Az egy vicc volt. Egy utazási irodának egy spanyol nyaralásajánlatát tolmácsolta egy ember, akcentussal, morogva, harákolva, pöszén, helyenként spanyolosnak szánt akcentussal. Egyszerűen nem tudom, annál pontosan mit vártak el. Ráadásul az volt a szövegkiegészítős, amikor szó szerint érteni kellett volna, hogy mit mondanak a szövegben és azt beírni. Szeirntem abban a feladatban lesz mindenkinek a legtöbb hibája.
Máté kitért arra is, hogy nem csak magával a szöveggel, hanem a körülményekkel is voltak problémák. Nem a tesztnek megfelelő helyen íratták velük az érettségit.
Szerintem az egész angolérettséginek ez a legneccesebb pontja, mert a legtöbb iskolában csak régi típusú magnó van, a CD-n sem tökéletes a felvétel és mi ráadásul egy olyan gimnáziumban írtuk, ahol gyakorlatilag csempe borítja másfél méter magasságig a falat, plusz még egy speciális kiképzése is van a plafonnak és olyan akusztikája van hogy kétszeres, háromszoros viszhang volt, ez a hallgatást nagyon megnehezítette. Nyilván nem tudják úgy megcsinálni, mint nyelvvizsgákon, hogy fülhallgatóval, vagy hangfalla, de ez magnóval pocsék volt.
Itt van a középszintű angolérettségi megoldása: olvasott szöveg értése
Itt találjátok a középszintű angolérettségi első - az olvasott szöveg értését mérő - részének nem hivatalos megoldását. Az angol érettségi nap szakmai támogatását és a megoldásokat köszönjük az Euro Nyelvvizsga Központnak! Az angolérettségiről szóló, folyamatosan frissülő tudósításunkat itt találjátok. Az íráskészség nem hivatalos megoldásai. Az olvasott szövegértés nem hivatalos megoldásai.
Íráskészség - vissza a reményekhez
Az íráskészség feladat szerencsére nem okozott semmilyen meglepetést. Máté azt mondta, körülbelül fele annyi idő alatt elkészültek a legtöbben, mint amennyi meg volt adva.
Nem történt releváns változás
Az előző három naphoz képest itt volt az, ahol tényleg leginkább éreztük, hogy semmi változtatás nem volt az előző évekhez képest. Voltak ilyen rebesgetések, hogy felemelték B3 szintre, mi ezt egyáltalán nem éreztük. Pozitív volt az egész összbenyomása, a hallgatástól eltekintve.